Nem meglepő, hogy a mostani helyzetben folyamatosan növekszik a mentális problémákkal küzdők száma. A bizonytalanság, a bezártság és az elszigeteltség megviselik az emberek lelkiállapotát..
A szorongással, stresszel és depresszióval küzdők száma látványosan megnövekedett az utóbbi hónapokban, így az antidepressziánsokat használók száma is megugrott. De ezek a szerek sajnos nem mindig hoznak eredményt – ami nem meglepő, ugyanis lehet, hogy nem az agyban keresendő a megoldás!
Milyen eszközökkel vehetjük fel a harcot ezekkel a problémákkal és mi a szerepe a bélbaktériumoknak ebben a harcban? Legújabb cikkünkben ezeket mutatjuk be:
Egy lelkileg megterhelő helyzet...
Egy szeptemberi felmérés szerint az Egyesült Államokban élő felnőtt lakosok 27.8%-a tapasztalta a depresszió különböző tüneteit, majdnem háromszor annyian, mint az előző évben ilyenkor.
Érthető módon sokan kezdtek bele különböző antidepresszáns és hangulatjavító szerek használatába, viszont ezek a szerek sajnos nem mindig hatásosak.Könnyen lehet ugyanis, hogy a probléma megoldását a „második agyunkban” kell keresni!
Lelki gondok a belekből?
Az utóbbi években egyre több kutatás foglalkozik az agy és a bél kapcsolatával. A beleinkben nagyjából 100 trillió mikroorganizmus él – a számuk sokszorosa annak, mint ahány emberi sejtünk van!
Az ősidőktől fogva élünk együtt ezekkel a „velünk született” idegenekkel. Ennek a szimbiózisnak az alapja az a különleges kommunikáció, ami a belek és az agy között zajlik. Viszont ez azt is jelenti, hogy ha gond van az egyik szervünkkel, az a másikra is kihathat!
Sokaknak ismerős lehet a stresszes helyzetek – előadások, viták, munkahelyi prezentációk – előtt fellépő gyomorfájdalom és hasmenés. Amikor az agyunk nyomás alatt van, azt az emésztőrendszerünk is megérzi – és ez fordítva is igaz.
Ugyanis ha a bélflóra egyensúlya felborul a stresszes életmód, vegyszerek, vagy antibiotikumos kúrák hatására és elszaporodnak a káros baktériumok, az negatívan hathat a mentális egészségünkre is.
Ennek egyik legfőbb oka a szerotonin nevű hormon hiánya. A szerotonint szokták örömhormonként is emlegetni és mintegy 90%-át az emésztőrendszerünk állítja elő.
Próbáld ki ezeket, hogy helyreálljon az egyensúly!
Sajnos nem tudunk sokat tenni az ellen, ami a világban zajlik. Viszont helyes táplálkozással tehetünk azért, hogy könnyebben viseljük az érzelmi kihívásokat.
- Egy jól összeállított, változatos étrend naponta legalább 400 mg zöldséget vagy gyümölcsöt tartalmaz, ennek köszönhetően megfelelő mennyiségű rostot juttathatunk a szervezetbe. A rostdús táplálkozással gondoskodhatunk bélflóránk egészségéről is.
- Élőflórás joghurtok: Probiotikus hatásának köszönhetően elősegítik az emésztőrendszer normál működését, miközben védelmet nyújtanak a jótékony bélbaktériumoknak. Ennek eredményeképpen közvetve segítik az agy normális működését.
- Bár sok időt töltünk a lakásunk falai közt, figyeljünk a mértékletességre, és kerüljük a túlevést! Ha túl sok cukorban gazdag táplálékot fogyasztunk, az megterhelő lehet a bélflóránk hasznos baktériumai számára.
- Fermentált élelmiszerek: Minden fermentált élelmiszer szimbitotikum, azaz egyaránt tartalmaz probiotikumokat és prebiotikumokat. Bélflóránk optimális működéséhez mindkettőre szükségünk van. Ha pedig bélflóránk rendben van, akkor az agyunk is könnyebben kezeli a terhelést.
Így támogathatod legeredményesebben a „második agyad”:
Ahogy arról már szó volt, a modern életmód és a stresszes időszakok nem kedveznek a bélflóra érzékeny egyensúlyának. Ahhoz, hogy helyreállítsuk ezt az egyensúlyt és elkerüljük az agyra kifejtett káros hatásait, folyamatosan tennünk kell a bélflóra támogatásáért.
Ha szeretnéd egyszerre támogatni a bélflórád és az elméd harmóniáját, kattints a gombra és nézd meg a legjobb megoldást!