Napjaink heves vitákat kiváltó témakörei közé tartozik a húsfogyasztás. Míg sokan képtelenek lemondani az állati eredetű ételekről, mások örömmel hagyják el a húst táplálkozásukból. Nem nehéz rájönni, hogy ez valamilyen irányba mindenképp befolyásolja szervezetünk működését. De vajon melyik oldalnak van igaza? Legújabb blogbejegyzésünkben utánajártunk, a húsfogyasztás milyen hatással van bélflóránkra.
A húsmentesség előnyei
A szakemberek közül egyre többen állítják, hogy a húsfogyasztás mellőzése nem csak környezetünkre, bolygónkra lenne pozitív hatással, de egészségünkre is. De vajon hogyan lehetséges ez? Hiszen az ember alapvetően mindenevő, akkor húst is kellene fogyasztania, nem?
Nos, a növényi alapú étrendek előnye, hogy rostokban, vitaminokban, és ásványi anyagokban gazdag. A rostok hozzájárulnak a könnyed emésztéshez, megelőzik a székrekedés kialakulását és csökkentik a kellemetlen görcsöket. Ezen felül a zöldségek, gyümölcsök rendszeres fogyasztása jó hatással van a bélflórára. Támogatják a bélflóra változatosságát, a jó baktériumokat, és segítenek a káros bacik elszaporodásának megelőzésében.
Egyre több kutatás születik arról, hogy a növényi étrendek az olyan betegségek kialakulásának kockázatát is csökkenthetik, mint például a cukorbetegség, az emésztőrendszeri gyulladások, vagy a magas koleszterinszint.
Mi történik, ha nem mondunk le a húsról?
A húsmentesség pozitív hatásai ellenére sokan nem képesek lemondani a húsról. Ha a magyar étrendet vesszük alapul, ez nem is meglepő! Ételeink nagy része elképzelhetetlen valamilyen hús nélkül, így nehéz helyzetben van az, aki szeretne visszavenni a húsfogyasztásából.
Pedig sajnos ennek is megvan a böjtje!
A húsfélék bővelkednek a fehérjékben, amelyre testünknek alapvetően szüksége van a helyes működéshez. Ha azonban túl nagy mennyiségben jut be a testünkbe, az felboríthatja a bélflóra természetes egyensúlyát. Ebben az esetben elszaporodhatnak a káros baktériumok, amelyek felelősek lehetnek az emésztési panaszok kialakulásához. A húsokban található telített zsírsavak puffadást okozhatnak, a rosthiányuk pedig gyakoribb székrekedéshez vezethet.
A magas fehérjefogyasztás a kutatások szerint hozzájárulhat a különböző gyulladások megbetegedések kialakulásához is. Okozhat különböző betegségeket is, mint például diabétesz, elhízás, magas koleszterinszint, szív-és érrendszeri betegségek, vesekő, vagy csontritkulás.
Találjuk meg az arany középutat!
Mindezek ellenére nem szabad elfelejtkeznünk arról, hogy a hús alapvetően egy értékes tápanyagforrás- csak az nem mindegy, hogyan fogyasztjuk!
- Igyekezzünk mértéket tartani! Táplálkozási szakértők szerint heti 2-3 alkalomnál többször nem érdemes húst tenni az asztalunkra.
- Részesítsük előnyben a sovány húsokat (szárnyasok, halfélék), és a vöröshús-fogyasztásunkat tartsuk a minimumon! Ezek ugyanis több zsírt és koleszterint tartalmaznak.
- Törekedjünk arra, hogy a húst minél egészségesebb formában próbáljuk meg elkészíteni! A bő olajban sült rántott hús helyett például érdemes grillezett formában húst fogyasztani.
- Ha az utóbbi időben nagyobb hangsúlyt kapott a hús étrendedben, esetleg már emésztési panaszokat is tapasztalsz, akkor az egy figyelmeztető jel, hogy bélflórád extra gondoskodást igényel. Add meg számára a törődést probiotikum és prebiotikum tartalmú étrendkiegészítőkkel, amelyek képesek helyreállítani a bélbaktériumok helyes arányát, és megszüntetni a kellemetlen panaszokat.
Ha emésztési panaszok kínoznak…
Ha rendszeresen küzdesz emésztési panaszokkal, lehetséges, hogy nem is a hús fogyasztása, hanem a felborult bélflóra a hibás. Sajnos ez magától nem lesz jobb, de a jó hír, hogy tehetsz ellene!
Kattints a linkre, és nézd meg, mi hogyan gondoskodunk minden egyes nap bélflóránkról, hogy megelőzzük a tüneteket!