Mi az a poszt vagy long COVID?
A long COVID (hivatalos nevén poszt-COVID szindróma) a test különböző szerveit érintő tünetek együttese. Ezt a kifejezést általában akkor használják, ha a tünetek három hónapig vagy tovább fennállnak. Míg a legtöbb ember, aki elkapta a COVID-19-et felépült belőle, de az orvostudomány egyre inkább bizonyos abban, hogy a fertőzöttek egy csoportjának tartósan romlik az egészségügyi állapota.
A poszt-COVID utóhatások közé tartozik a fáradtság, a légzési nehézség, a szívritmus-változások, izomfájdalom, szorongás és depresszió, de ugyanígy a hosszantartó tünetek közé tartozhat a krónikus hasmenés és a hasi fájdalom. E tünetek némelyike valószínűleg enyhül az idő múlásával, de mások továbbra is fennállhatnak.
Hogy lehet a bél is érintett a poszt-COVID-ban?
Jóval azután, hogy a betegséget okozó kórokozó eltűnik, megváltozhat a bél-agy közötti kommunikáció. Ez egy összetett ideghálózat, amely szabályozza a kommunikációt a bél különböző részei között. Ha az idegek jól működnek, minden gond nélkül működik, semmit nem vesz észre: fájdalom nélkül eszik, könnyedén mozognak a belek, nincs az emésztéssel semmi gond. Mi van, ha az idegek nem működnek jól? Még ha az emésztési folyamat normális marad is, gyakran előfordulhatnak olyan tünetek, mint a fájdalom vagy a székletürítésben jelentkező nyugtalanító elváltozás, például hasmenés vagy székrekedés.
Mi történik a bélrendszerrel COVID-fertőzés során?
Ahogy közeledünk a negyedik évhez, amióta a COVID-19 globális egészségügyi vészhelyzet lett, világszerte emberek százmilliói fertőződtek meg a vírussal. Már 2020 óta tudjuk, hogy azon túl, hogy tüdőbetegséget okoz, megfertőzik a gyomor-bélrendszert, így a nyelőcsövet, a gyomrot, a vékony-és a vastagbelet. Ezek hasi fájdalmat és hasmenést válthatnak ki, amelyek nem minden esetben jönnek helyre a járványból való felépülés után.
Mi a teendő, ha a COVID-19 fertőzés után hosszan tartó bélproblémákat észlel?
Nem tudni végérvényesen, hogy a COVID-19 okozhat-e olyan hosszú távú változást a bél-agy közötti kommunikációban, amely a bélrendszer megbetegedéséhez vezethet. Azonban egyre több bizonyíték utal arra, hogy a hat hónapig vagy annál tovább tartó emésztőrendszeri zavar a poszt-COVID tünete lehet.
Ha krónikus hasi fájdalmai vannak, és megváltozik a bélmozgása koronavírus fertőzés után, érdemes orvoshoz fordulni, és mielőbb kezelni a problémát. Számos egészségügyi állapot hasonló tünetekkel jár, beleértve a vírusos vagy bakteriális fertőzéseket, a gyulladásokat vagy akár a rákos megbetegedést is. Egy alapos vizsgálat segíthet bizonyos betegségek kizárásában.
Mit lehet még tenni?
Fontos, hogy a bélbaktériumok egyensúlyban legyenek, akár átesett a betegségen, akár nem, és az étrended segíthet ebben. Kétféle élelmiszer bír jótékony hatással, ezek a pre-és probiotikumok.
Prebiotikumok – ezek a magas rosttartalmú élelmiszerek mintegy műtrágyaként működnek a jó bélbaktériumok számára. Növelje a zöldségfélék, például a káposzta, a kelkáposzta, a hagyma, a fokhagyma fogyasztását. A hüvelyesek is jók, különösen a lencse és a bab. A diófélék és a magvak hasznosak, különösen az őrölt lenmag, a quinoa pedig az egyik legegészségesebb gabona.
Probiotikumok – fermentált élelmiszerek, amelyek elősegítik a jó bélbaktériumok számát. Ide tartozik a cukrozatlan natúr joghurt, kefir, savanyú káposzta, kimchi és kombucha.
Egyszerű megoldás
Nem kell COVID fertőzésen átesnie ahhoz, hogy figyeljen bélrendszere egészségére. Tudjuk jól, hogy a bélflóra egyensúlyának megborulása gyengébb immunrendszerhez vezethet, ne jusson el idáig. Javaslatunk, hogy napi 1 kapszulával folyamatosan tartsa fenn a stabil állapotot, így legalább bélrendszere egészsége felől nem kell aggódnia.
Olvasson tovább, hogy megtudja, melyik táplálékkiegészítő a legjobb megoldás az Ön és egész családja számára.