A bélflóra baktériumok billióinak gyűjteménye, amelyek a vastagbélben találhatók. Ez a szerv nem csak a tápanyagok szervezetbe jutásáért felelős, hanem közvetlenül kapcsolódik az agyhoz is. Az agy és bélrendszer között egy kétirányú kommunikációs hálózat működik, amely összeköti az agy kognitív és érzelmi központjait a bélműködésünkkel.
Kutatók azt vizsgálták, hogy a vastagbélben lévő baktériumok hogyan befolyásolják az egészséget azáltal, hogy kölcsönhatásba lépnek az immunrendszerrel, erősítik a bélfalat és megakadályozzák a gyulladást. Ma már tudjuk, hogy ezek a tevékenységek mennyire fontosak és hogyan hatnak hangulatunkra, szorongásunkra, stressztűrő képességünkre és depressziónkra..
Stressz hatása a bélflórára
A vastagbélben lévő bélflóránk komoly hatással van egészségünkre. Egyfajta hírvivőként kapcsolatba lépnek az immunrendszerünkkel erősítve a bélrendszerünket, ami által megakadályozzák a gyulladást. Amikor a testet stresszhatás éri események sorozatát idézi elő, amelyek célja, hogy segítsenek elkerülni a közvetlen veszélyt. A stresszből fakadó „harcolj vagy menekülj” válasz az észlelt vagy tényleges veszélyre adott fiziológiai válasz. Ekkor a szervezet felpörgeti a kortizol termelését, ami számos változást indít el az egész szervezetben, beleértve a bélrendszert is.
Az akut stresszválasz eredménye leállít bizonyos nem alapvető tevékenységeket, mint például az emésztés, ami jelentős hatással van a bélflórára is. Ezen túlmenően a stressz fájdalmas izom összehúzódásokat is kiválthat a bélben, és növelheti a fájdalomérzékenységet. További gyomor-bélrendszeri problémát okozhat vagy éppen fokozhatja is azokat, beleértve az irritábilis bél szindrómát és az egyéb gyulladásos bélbetegségeket.
Bél-agy kapcsolat
Bél-agy kapcsolat
Nézzük meg egy kicsit másik irányból az agy és a bél kapcsolatát. Szó esett arról, hogy a stressz és az agyból küldött üzenet mennyire befolyásolja a bélrendszerünket, és milyen hatással lehet az emésztésünkre. Fordítva is hatnak egymásra? A válasz, igen, hiszen kétirányú kommunikációról van szó, de érdekes, hogy a bélből az agyba küldött üzenetek sokkal erősebbek, mint az agyból lefelé irányulók.
Egy kevésbé ismert tény, hogy a kiegyensúlyozatlan bélflóra következményekkel jár a hangulatra, mivel a baktériumok a bélrendszerben végzett tevékenységükkel befolyásolhatják a szorongást és a stresszt. Egy egészséges és ép bélflóra viszont pozitív szerepet játszhat azáltal, hogy fokozzák a stresszes eseményekkel szembeni ellenálló képességünket. Fontos, hogy az ökoszisztéma kiegyensúlyozott legyen, mert negatív tevékenységük hatással lehet mentális egészségünkre.
7 dolog, amit kerüljünk bélflóránk egészsége érdekében
1. Antibiotikum
Az egyik legrosszabb, amit tehetünk a bélflóránkkal, persze sokszor elkerülhetetlen, hogy antibiotikumot vegyünk magunkhoz. Ha mégis nem volt más lehetőségünk, úgy a gyógyszeres kezelés után probiotikumokkal hozzuk helyre sérült bélflóránkat.
2. Fogamzásgátló tabletták
Kutatók összefüggést találták, hogy az orális fogamzásgátlót használó nők körében gyakoribbak a gyulladásos bélbetegségek.
3. Fluoridok
Hasonló pusztítást végezhetnek, mint az antibiotikumok, így érdemes figyelni a fogkrém és az asztali só fluorid tartalmára is.
4. Klóros csapvíz
A klórt fertőtlenítésre, a káros baktériumok elpusztítására használják, ami azonban az egészséges bélflóra baktériumait is elpusztítja.
5. Élelmiszer adalékanyagok
Kerüljük a késztermékeket, vagy legalább figyeljünk oda az összetevőkre, és ha túl sok adalékanyagot tartalmaz, maradjon a boltban.
6. Zsír és cukor
A túl sok zsír és cukor bevitelével a bélnyálkahártya elvékonyodik miközben áteresztő képessége csökken. A megváltozott bélnyálkahártya kedvez a káros baktériumoknak, ami gyulladásos megbetegedést eredményez.
7. Peszticidek
Nem csak a mezőgazdaságban, de a háztartásokban is találkozhatunk ezzel a szerrel különböző rovarirtókban, így lehetőség szerint kerüljük ezen szerek használatát.
A legfontosabb, hogy tegyen meg mindent bélflórája épségéért, támogassa emésztőrendszerét.
Szerezze be már most azt, amivel az egészséges emésztőrendszere mellett a stresszmentes mindennapokért is sokat tehet.
Kattintson a linkre a részletekért!