Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Antibiotikum: gyógyír vagy sem?

Antibiotikum: gyógyír vagy sem?
Az antibiotikumot talán senkinek sem kell bemutatni. Életünk során legalább egyszer már biztosan találkoztunk vele valamilyen egészségügyi probléma kapcsán. Mivel valószínűleg hasznunkra vált, ezért jótékony hatást tulajdonítunk neki. De vajon tisztában vagyunk azzal, hogy helytelen használata esetén akár daganatos megbetegedéseket is okozhat? Vajon hogyan lehetséges ez? Legújabb blogbejegyzésünkben összeszedtük, hogyan lehet ezt megelőzni.

 

Egy megdöbbentő kutatás

Az antibiotikumot a gyógyszerek közé soroljuk. De akkor vajon hogyan lehetséges az, hogy vastagbélrákot okozhat? 

A Gut című szakmai lapban nemrég jelent meg egy érdekes kutatás, amely középpontjában az antibiotikum állt. A tanulmányon dolgozó kutatócsoport arra volt kíváncsi, hogy vajon találnak összefüggést az antibiotikum-használat és a bélrendszert érintő daganatos megbetegedések között. 

Meglepő, de volt kapcsolat!

A kutatás során több, mint 11,3 millió embert vizsgáltak, átlagosan 8 évig követték őket. Ezek alapján kiderült, hogy az antibiotikum valóban képes volt növelni a vastagbélrák kialakulásának kockázatát! 

De vajon hogyan lehetséges ez? 

Az ok nem más, minthogy az antibiotikumok nagymértékben változtatják meg a bélflóra egyensúlyát, illetve csökkentik a kórokozókkal szembeni ellenállás képességét. Ezek mellett elszaporodhat a gyulladáskeltő baktériumok száma, amely szintén növelheti a daganatos megbetegedések kialakulásának rizikóját. 

Akkor az antibiotikum káros?

 

Akkor az antibiotikum káros? 

Nos, ezt semmi esetre sem szabad így kijelenteni. 

Helyes alkalmazása esetén az antibiotikum egy olyan gyógyszer, amely képes felvenni a harcot a különböző káros bacikkal szemben. Ennek köszönhetően pedig számos olyan betegség gyógyítható, amelyről az antibiotikum felfedezése előtt álmodni sem lehetett. 

Ugyanakkor nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy az antibiotikum nem válogat. A szervezetünk jó és rossz baktériumokat is tartalmaz, az antibiotikum pedig éppúgy elbánik azokkal, amelyek a test normál működését szolgálják, mint azokkal, amelyek megbetegítenek minket. Ez azt jelenti, hogy egy hosszantartó antibiotikum-kúra után nem csak a kórokozóktól szabadulunk meg, de a jó baktériumok jelentős részétől is. Ez átmenetileg zavart okozhat a szervezet működésében, ami legyengíthet minket. 

Különösen igaz ez a bélflóra érzékeny egyensúlyára, amelynek felborulása nem csak emésztési panaszok formájában, de az immunrendszer legyengülésében, a mentális problémák kialakulásában, a súlyunk megváltozásában is szerepet játszhat. 

Szerencsére tehetünk azért, hogy minden gyorsan visszatérjen a régi kerékvágásba! 

Ezt tedd egy antibiotikum-kúra után

Bár vannak olyan helyzetek, amikor az antibiotikum akár életet is menthet, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy akár kárt is tehet az egészségünkben. De hogyan előzhetjük ezt meg? 

  • Csak abban az esetben szedjünk antibiotikumot, ha azt kezelőorvosunk javasolta! Ilyenkor is tartsuk be az előírásokat, és pontosan annyi ideig szedjük, ameddig szükséges!
  • A lejárt, régi antibiotikumokat dobjuk ki, soha ne szedjük be!
  • Az antibiotikum-kúra megviseli a bélflórát. A kúra ideje alatt és utána is szedjünk probiotikumot és prebiotikumot tartalmazó étrendkiegészítőket, amelyek segítenek hamar visszaállítani a bélflóra normál egyensúlyát, ezáltal gyorsan visszaszerezhetjük egészségünket! 

Így védd bélflórád egészségét

A bélflóra az egyik legjelentősebb, mégis legérzékenyebb szervünk, amelyet megviselhet egy antibiotikum-kúra. Ahhoz, hogy elkerülhessük a bélbaktériumok egyensúlyának felborulását, tennünk kell valamit!

Kattints a linkre, és tudd meg, mi mit használunk egy-egy kúra után! 

Kattints a megfelelő ikonra, és olvasd el!