Amit az antibiotikumról tudni érdemes
A bakteriális fertőzések kezelésére és megelőzésére általában felírt antibiotikumok a modern orvoslás sarokkövei. De a szervezetünkben lévő fertőzést okozó baktériumok célzása során az antibiotikumok akaratlanul is elpusztíthatják a többi, jó baktériumot a szervezetünkben
Tudjuk, hogy minél változatosabb a bélbaktérium-populációnk, annál jobb. De minden antibiotikum-kúra megzavarja ezt a populációt, mivel az antibiotikumok nem eléggé célzottak ahhoz, hogy csak a fertőzést okozó kórokozó baktériumokat hatástalanítsák.
Néhányan nagyon érzékenyek a bélflórájukban az antibiotikumok által okozott károsodásra, és azok ökológiája drámaian megváltozik, és soha nem tér vissza az antibiotikum adagolása előtti állapothoz.
Immunrendszer vs. antibiotikum
Van még más is. Nem csak a bélbaktériumokra gyakorolt hatás aggodalomra ad okot, hanem az immunrendszer fejlődésére gyakorolt másodlagos következmények is. Tanulmányok azt mutatják az antibiotikumok ismétlődő adagolása miatt ez a hatás is nagyobb.
A hosszú távú antibiotikum-használat másik következménye a rezisztencia, vagyis az antibiotikummal szembeni ellenállás kockázata. Ha a baktériumok egy populációja antibiotikum hatásának van kitéve, azok, amelyek nem rendelkeznek az antibiotikum-rezisztencia génjével, általában elhalnak.
Minden alkalommal, amikor antibiotikumot alkalmazunk, megnöveli annak arányos kockázatát, hogy a bél mikrobiomja feldúsul gyógyszerrezisztens génekkel. A rezisztens baktériumok a bélből más területekre vándorolhatnak, így ami a bélben történik, az hatással van testünk többi részére is
Mit tehetsz ellene és mellette?
Valóban van olyan helyzet, amikor az antibiotikum alkalmazása nem kérdés. Ebben az esetben is fontos a tudatosság. Az általunk elfogyasztott élelmiszerek legkülönfélébb változatai általában a bélben található mikrobák sokféleségével járnak együtt, és úgy tűnik, hogy különösen a rostoknak van igazán pozitív hatása.
Az élelmi rostok különösen fontosak, mivel a szervezetünkben lévő mikrobák megemésztik azt, és rövid szénláncú zsírsavakat termelnek, amelyek energiával látják el a vastagbelet bélelő sejteket. Ha antibiotikumot szedsz, a rövid szénláncú zsírsavakat termelő mikrobák kimerülnek, és időbe telik a regenerálódás.
Irónia az antibiotikumok használatában, hogy minden egyes kúrával potenciálisan csökkentjük szervezetünk fertőzésekkel szembeni leküzdési képességét, és ezáltal növeljük az antibiotikumoktól való függőségünket. Mivel bélflóránk épsége igen fontos, és tudjuk jól, hogy egyensúlyának megtartásával párhuzamosan egészségesebbé válunk, kevésbé leszünk fogékonyak a megbetegedésekre. Mi tehet a teendő? Építsük és ápoljuk bélrendszerünk segítőkész mikróbáit.
Már benne vagyunk megfázásos időszakban, bár a java még csak most jön. Arra viszont mindig van idő és lehetőség, hogy felkészítsd bélrendszered az előtte álló kihívásokra.
Van egy ajánlatunk! Egy étrendkiegészítő, ami napi szinten védelmet nyújt, és ami napról napra erősíti a bélrendszerben lakozó védelmezőket.