Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Az antibiotikum rákhoz vezethet?

Az antibiotikum rákhoz vezethet?

Az antibiotikumoknak nagyon sokat köszönhetünk. Bizonyos helyzetekben, akár életveszélyes fertőzések esetén egyenesen életet menthetnek. Ugyanakkor az antibiotikum nem csodaszer, a pozitív hatásai mellett használatának árnyoldalai is vannak. Tönkreteheti az egészségünket, és akár rákhoz is vezethet! Hogyan lehetséges ez? Mire kell figyelnünk, és mit kell tennünk, hogy megelőzzük a bajt?

Kell vagy sem?

 

Az antibiotikum felfedezése előtt a különböző kórokozók által kiváltott betegségekben emberek milliói haltak meg. Manapság ezekből néhány nap alatt kilábaltunk. Tehát butaság lenne azt állítani, hogy nincs szükségünk erre a gyógyszerre. 

Ugyanakkor tisztában kell lenni a káros hatásaival is. Ha a szervezetbe jut, az antibiotikum megöli a baktériumokat, vagy meggátolja a szaporodásukat, ezzel megállítva a fertőzést. Ez mind csodás, csak egyetlen bökkenő van- az antibiotikum nem tud válogatni a jó és rossz baktériumok közt. Ennek következtében sajnos azokat a bacikat is kiirtja, amelyre szervezetünknek szüksége van az optimális működéshez. 

Ennek eredményeképpen gyorsan felboríthatja a kényes bélflóra egyensúlyát, amelyben elszaporodhatnak a káros baktériumok. De mi köze lehet ennek a rák kialakulásához? 

 

Egy érdekes kutatás

 

Egyre több szakértőben merülnek fel kétségek azzal kapcsolatban, hogy valóban szükségünk van erre a gyógyszerre. Ennek köszönhetően egyre több tanulmány kerül napvilágra, amely a negatív következményeket vizsgálja. 

Egy nemzetközi kutatás során 11 millió embert vizsgáltak 8 éven keresztül, melynek során az antibiotikum-használat és a bélrendszer daganatos megbetegedései közt lévő összefüggést vizsgálták. Az eredmény meghökkentő! 

Az antibiotikumot szedőknél az antibiotikum-használat növelte a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. 

Mi lehet a magyarázat rá? Nos, ez még az orvosok számára is ismeretlen terep. Ennek ellenére úgy gondolják, hogy az antibiotikum használat által kiváltott bélgyulladás lehet a felelős a vastagbélrák kialakulásáért. Ennek ellenére ez a terület további kutatásokat igényel, viszont kétség sincs afelől, hogy a túlzásba vitt antibiotikum-kúra többet árt, mint használ. 

 

Így regeneráld bélflórádat

 

Ha az utóbbi időben hosszú antibiotikum-kúrán estél át, akkor bélflórádnak szüksége lehet egy kis támogatásra. Néhány egyszerű tanács betartásával máris sokat tehetsz azért, hogy minél előbb visszanyerje eredeti, egészséges állapotát. 

  • Kiemelten figyeljünk az étrendünkre ebben az időszakban. Fogyasszunk rostban gazdag élelmiszereket, zöldségeket-gyümölcsöket, és kerüljük a fűszeres, zsíros, mesterséges adalékanyagot tartalmazó ételeket!
  • A probiotikus élelmiszerek, mint például a joghurt, a kovászos uborka vagy savanyú káposzta fogyasztásával szintén tehetünk azért, hogy helyrebillentsük a bélbaktériumok egyensúlyát.
  • Kerüljük a dohányzást, az alkohol-és kávéfogyasztást, hiszen ezek még jobban megviselik szegény bélflóránkat. 
  • Szedjünk probiotikumot és prebiotikumot tartalmazó készítményeket, hogy még gyorsabban sikerüljön visszaállítani a jó és rossz baktériumok arányát. 

 

Segíts a jó bélbaktériumoknak! 

 

Bár az antibiotikumnak rengeteg életet köszönhetünk, rosszul alkalmazva, túlzásba víve, akkor egészségünkkel fizethetünk érte. Épp ezért fontos, hogy minél előbb visszaállítsuk a megfelelő egyensúlyt, hogy megelőzhessük a káros következményeket! 

Kattints a gombra, és nézd meg, mi mivel vigyázunk bélflóránkra!