Az étel az éltető energiát biztosítja a szervezet számára. Ha egy-egy étkezés későbbre tolódik, esetleg elmarad, akkor szembe kell néznünk a kínzó éhségérzettel, amelyet sokan nehezen tolerálnak.
Ez azonban teljesen normális reakció a testünk részéről. De mi történik akkor, ha étkezés után rövid időn belül ismét éhség gyötör minket? Ha a nap nagy részében korog a gyomrunk? Ha legszívesebben egész álló nap ennénk?
Legújabb blogbejegyzésünkben összeszedtük az állandó éhségérzet mögött álló lehetséges okokat:
A rossz étkezés az oka mindennek?
Ha megfelelő mennyiségű és összetételű ételt veszünk magunkhoz a nap folyamán, akkor elkerülhetjük a mardosó éhségérzetet. Ha azonban hiba kerül a gépezetbe, máris azon kaphatjuk magunkat, hogy egész nap az evés körül forognak a gondolataink!
Aki kevés rostot és fehérjét fogyaszt, az általában előbb éhezik meg. A magas rosttartalmú ételek lassabban ürülnek ki a gyomorból, több ideig tart, míg megemésztődnek, ezáltal több ideig érezhetjük jóllakottnak magunkat. A fehérjék ezzel szemben az éhségérzet kialakulásáért felelős hormonok működését szabályozzák.
A túl magas szénhidráttartalmú étrend is hibás lehet. A finomított szénhidrátok feldolgozásuk során ásványi anyag-, vitamin- és rosttartalmuk jelentős részét elveszítik. Emiatt a szervezet igen gyorsan feldolgozza ezeket. Ez vezethet ahhoz, hogy aki túl sok szénhidrátot fogyaszt, az gyakrabban lesz éhes.
Nem csak az étel minősége, az étkezés milyensége is nagyon fontos. Ha összevissza étkezünk, ha rohanás közben csak bekapunk valamit, ha nem fordítunk kellő figyelmet arra, hogy rendesen megrágjuk az ételt, az mind- mind hozzájárulhat a túlzott éhség kialakulásához.
Ugyanakkor nem biztos, hogy étkezésünkben van a hiba. Lehetséges, hogy testünk komolyabb problémát jelez!
Vigyázz, lehet betegség is!
Veszélyes is lehet, ha figyelmen kívül hagyjuk a folyamatos éhségérzetet.
Cukorbetegség esetén az egyik tipikus tünet a folyamatos éhségérzet. Szervezetünk normál esetben az ételekben található cukrot glükózzá alakítja. Diabétesz esetén azonban a glükóz nem éri el a sejtjeinket, hanem kiürül a testből vizelet formájában, emiatt folyamatosan jelentkező éhségérzetet tapasztalhat a beteg. Nem ritka, hogy nagy mennyiségű étel elfogyasztása esetén is fogyás jelentkezik.
Pajzsmirigy-túlműködés esetén szintén tipikus tünet lehet az éhség. Ha túl sok pajzsmirigy hormon termelődik, akkor az fokozza az étvágyat.
A bélflóra egyensúlyának felborulása is ludas lehet a dologban. Ha a jó és rossz bélbaktériumok aránya felborul, akkor a rossz baktériumok elszaporodhatnak. Ezek közül vannak olyanok, amelyek több energiát fogyasztanak, így lényegében még több és több étel elfogyasztására ösztönöznek.
Nem csak testi, mentális betegségek esetén is felütheti a fejét az indokolatlan éhségérzet. Lehetséges, hogy a depresszió, a szorongás, vagy az extrém stressz kísérő tünete.
A mardosó éhségérzet nem csak kellemetlen, de magában hordozza az elhízás, valamint az emésztőrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
Tegyünk ez ellen!
Így cselezd ki az éhséget:
Ha éhség után rövid időn belül ismét a konyha felé vennéd az irányt, akkor néhány tippet érdemes megfogadnod, hogy ezen változtatni tudj.
- Alakítsd át étrendedet! Iktassuk ki étrendünkbőll a finomított lisztből készült kenyér-és tésztaféléket, hiszen ezek nem adnak kellő energiát a testnek. Fogyasszunk magas fehérje- és rosttartalmú élelmiszereket, mint például zöldségek, gyümölcsök, magvak, sovány húsok!
- Étkezés közben adjuk át magunkat az evésnek, ne engedjük, hogy más dolgok eltereljék a figyelmünket! Megérdemeljük, hogy csak erre koncentráljunk.
- A túl kevés alvás szintén hatással lehet az éhség szabályozásáért felelős hormonokra. Gondoskodjunk az elegendő pihenésről!
- A stresszes életmódot élők gyakrabban éheznek meg. Bár a stresszt nem tudjuk teljesen kiiktatni életünkből, próbáljuk meg minimalizálni! Ha épp egy stresszes időszakon megyünk túl, akkor is figyeljünk oda a helyes táplálkozásra, ne csábuljunk el egy-egy finom falat láttán!
- Ha arra gyanakszunk, hogy valamilyen betegség áll a háttérben, ne habozzunk, forduljunk orvoshoz!
Szüntesd meg az éhség okát
A bélflóra baktériumai felelősek azért, hogy a bevitt táplálékból a szervezet mennyi kalóriát dolgoz fel. Ha azonban az egyensúly felborul és a rossz baktériumok kerekednek felül, azok állandó éhségérzetet okozhatnak.
Az első lépés tehát, hogy bélflórád egyensúlyát helyreállítsd!
Kattints a linkre, és nézd meg, hogy mi mit használunk az emésztésünk támogatására és az éhségérzet leküzdésére!
Kattints a megfelelő ikonra, és olvasd el!