A nyugati étrend a sclerosis multiplexhez vezet?
A sclerosis multiplex egy igazán súlyos, gyógyíthatatlan betegség, amely akár örökre elveheti a betegtől a mozgás örömét. Épp ezért sokan rettegünk tőle- ugyanakkor egyre nagyobb mértékben szedi áldozatait.
Míg korábban úgy gondolták, “egyszerű” autoimmun betegségről van szó, ma már egyre inkább arra gyanakodnak a kutatók, hogy a bélflóra zavara állhat a háttérben!
Egy 2014-ben tartott, SM konferencia keretein belül több tudós is érdekes eredményekkel rukkolt elő erről a hírhedt betegségről. Az egyik előadáson arról számoltak be, hogy a betegségben szenvedők mikrobiomját hasonlították össze egészséges emberek mikrobiomjával. Arra jutottak, hogy a sclerosis multiplexszel küzdők bélflórájában sokkal nagyobb arányban voltak jelen az immunrendszer aktiválásáért felelős baktériumtörzsek, míg az immunrendszer aktivitását csökkentő bacik aránya csökkent. Ez azt jelenti, hogy a betegséget kiváltó kóros immunválasz a bélből indul, és lényegében ez váltja ki a betegséget.
Sushrut Jangi kutató szerint ez akár a nyugati étrend térhódításával is magyarázható, hiszen bizonyos térségekben (például Japánban) sokkal alacsonyabb a betegségben szenvedők száma, mint például az USA-ban.
A sclerosis multiplex veszélyei
A sclerosis multiplex egy olyan idegrendszert károsító betegség, amely a világon kb. 2,5 millió embert érint. Általában már fiatalabb korban megjelenik, és
A betegség különböző tüneteket produkál a betegeknél. A leggyakoribb panasz egyértelműen a szem különböző problémái (gyulladások, homályos látás, akaratlan szemmozgások). Sokszor jelentkeznek különböző mozgásszervi problémák, mint például görcsös végtagok, a lábak gyengesége, egyensúlyvesztés, szédülés. Előfordulhatnak még gondok az érzékeléssel, vizelettartási zavarok, vagy épp állandósult fáradtságérzet.
A betegség lefolyása minden betegnél más és más. Vannak, akiknek évtizedekig csupán enyhe tünetekkel kell megküzdeniük, míg másoknak akár néhány éven belül teljesen leromolhat az állapotuk a rokkantságig.
A betegség sajnos gyógyíthatatlan, gyógyszerekkel és különböző kezelésekkel bizonyos mértékig kézben tartható.
Bár a betegséget kiváltó okokkal kapcsolatban még sok tennivalója van a tudományoknak, a bélflóra karbantartása sokat segíthet a megelőzésben!
Így őrizd meg bélflórád egészségét
Így őrizd meg bélflórád egészségét
A bélflóra természetes egyensúlyának felborulása súlyosabbnál súlyosabb betegségeket eredményezhet. Egy kis odafigyeléssel a problémák zöme megelőzhető!
- Minél több rostban gazdag élelmiszert fogyasztunk, annál többet teszünk egészségünkért. A rostok nem csak az emésztést könnyítik meg, de az egészséges bélflóra számára is kiváló táptalajt biztosítanak.
- Csak abban az esetben szedjünk gyógyszereket, ha orvosunk javasolta, egy-egy antibiotikum-kúra után pedig ne felejtsük el regenerálni bélflóránkat! Így elkerülhetjük, hogy ezek a készítmények felborítsák a mikrobiom egyensúlyát.
- A rendszeres dohányzás és alkoholfogyasztás sem tesz jót a bélflórának. Intsünk búcsút mihamarabb a káros szokásainknak!
- Támogassuk bélflóránkat probiotikumokkal és prebiotikumokkal! Bizonyos élelmiszerekben nagy mennyiségben megtalálhatjuk ezeket az értékes összetevőket, de akár étrendkiegészítők formájában is bejuttathatjuk ezeket a szervezetünkbe.
Támogasd természetesen bélflórádat!
Senki sem szeretné örök fájdalomban, komoly problémákkal küszködve leélni az életét. A betegségek egy része azonban csak akkor orvosolható, ha időben teszünk a megelőzéséért!
A megelőzésnek fontos része a bélflóra egyensúlyának megőrzése. Kattints a linkre, és tudd meg, mit tehetsz ennek érdekében!
Kattints a megfelelő ikonra, és olvasd el!