Becslések szerint 2-ből 1 nő és 4 50 éves vagy idősebb férfi csontritkulás miatt törik a csontja, ami akkor fordul elő, ha a szervezet túl sok csontot veszít, vagy túl kevés csontot termel, netén mindkettő. Ha nem elegendő kalciumot viszünk be az étrendünkbe, az hozzájárulhat az alacsony csonttömeghez, de a táplálékkal bevitt kalcium rossz felszívódása is probléma lehet. Ezért növelik a csontritkulás kockázatát azok a bélrendszeri rendellenességek, amelyek megzavarhatják a tápanyag felszívódását, mint például a cöliákia és a gyulladásos bélbetegség.
Mi a bél-csont tengely?
Csontjaid valójában egyfajta élő szövetként működnek, ami mindig változik. Az egészséges csontozat segít:
-
tartani a test izmait,
-
megtámasztja a testet,
-
mozgásképességet biztosítanak,
-
védi a szervezet létfontosságú szerveit,
-
ásványi anyagok tárolására szolgál, mint a kalcium és szükség esetén juttatja a szervezetbe.
A csontok elsősorban kollagén, fehérje, kalcium és egyéb ásványi anyagok. Ha nincs elég kalcium ahhoz, hogy a csontok erősek maradjanak, törékennyé és gyengévé válhatnak, aminek következtében megsérülnek, ezt nevezik csontritkulásnak.
A kutatások eredményei azt támasztják alá, hogy a bél mikrobák közvetetten ugyan, de erőteljesen módosítják a csontok szilárdságát, sűrűségét és összetételét. Az alacsony csontsűrűség, valamint a csontok belső szerkezetének romlása olyan tényezők, amelyek növelhetik a csontritkulás kialakulásának kockázatát. Kapcsolatot is találtak a bél mikrobiomja és a test csontjai között, az úgynevezett bél-csont tengelyt. Ilyenformán a bélflórában bekövetkező változások hozzájárulhatnak a csontvesztéshez.
A bél egészségének megcélzása a csontok egészségének javítása érdekében
A csontrendszer különböző szövetei bonyolultan kapcsolódnak számos testrendszer egészségéhez, beleértve a gyomor-bélrendszert és a bélflórát. A csontokkal kapcsolatos rendellenességek, mint például a csontritkulás, a reumás ízületi gyulladás összefüggésbe hozható a bél mikrobiomjának zavarával.
A bélrendszerben található sokrétű mikrobiális táj befolyásolja a tápanyagok felszívódását és anyagcseréjét, néhány baktériumról pedig kifejezetten úgy gondolják, hogy elősegíti a csontokhoz kapcsolódó ásványi anyagok, például kalcium, magnézium és foszfor bevitelét. Emellett a mikrobák a fermentációs folyamat során számos, a csontok egészsége szempontjából fontos bioaktív vegyületet termelnek, köztük B-vitaminokat és a K-vitamint.
Egészséges bélflórával az erős csontokért
A sokféle színes gyümölcsöt és zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és egészséges zsírokat tartalmazó tápanyagdús étrend követésének számos pozitív egészségügyi hozadéka van. A mediterrán diéta az egyik jó példa, amely pozitívan hat a csontok egészségére.
A pre-és probiotikumok segíthetnek megelőzni vagy akár visszafordítani a csontvesztést. Például a sok gyümölcs és zöldség fogyasztása, a C vitamin serkenti a csontképző sejtek termelését és megvédi a csontsejteket a károsodástól. A magas protein és kalcium tartalmú élelmiszerek szintén segítenek az erős és egészséges csontok megőrzésében.
A növényi alapú élelmiszerek és oldható rostjaik fogyasztása elősegíti a bélmikrobiális közösség fermentációját, ami jótékony metabolitok, például rövid szénláncú zsírsavak termeléséhez vezet. Emellett a prebiotikumok jelen vannak a növényi alapú, rostban gazdag élelmiszerekben, és ezeket a tápanyagokat szintén hasznosítja a bélflóra.
Ne tedd kockára csontjaid egészségét a bélflórád miatt főleg úgy, hogy tudsz tenni ellene. Tekintsd meg táplálékkiegészítő termékeinket, melyek napi szintű használatával minden szükséges tápanyagot be tudsz vinni szervezetedbe az ép és egészséges csontok megtartása érdekében.