Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Egészséges bélflórával a cukorbetegség ellen

Egészséges bélflórával a cukorbetegség ellen
A cukorbetegség világszerte az egyik leggyorsabban terjedő betegség. Számos tényező miatt rohamosan terjed, kezdve az életmódtól, a családi anamnézisen át egészen a stresszig. Az egészséges bélflóra megtartásá azonban segíthet a cukorbetegség távoltartásában. Olvass tovább és tudd meg, hogy miként a hat a bél mikrobiomja a cukorbetegség kialakulására, és mit tudsz tenni, hogy ne egy legyél a sok közül.

Röviden  a cukorbetegségről

 

1-es típusú cukorbetegség autoimmun betegség, míg a 2-es típusú cukorbetegség az életmóddal, a genetikával és a környezeti feltételekkel függ össze. Az utóbbi időben nyilvánvalóvá vált, hogy kapcsolat van a bélrendszer egészsége és a cukorbetegség között.

 

Míg a rostban és probiotikumokban gazdag étrend megtarthatja a bélrendszert a legjobb formában, a nagyobb mennyiségű szénhidrát és zsír fogyasztása épp az ellenkező hatást éri el, növeli a baktériumok számát, amelyek toxinok felhalmozódását okozzák a szervezetben, és növelik a rossz koleszterinszintet. 

 

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulása gyakran a magas kalóriatartalmú élelmiszerek fogyasztásának köszönhető. A magas szénhidrát- és zsírtartalmú ételek fogyasztása elhízást okoz, ami aztán cukorbetegséghez vezethet. Ez megváltoztatja a bél mikrobiomját is, ami által csökken a jótékony hatásuk, míg növekszik azon baktériumok száma, amelyek növelik a szervezetben felhalmozódott méreganyagok mennyiségét. Ezek növelik a trigliceridek, az LDL szintjét, ami a rossz koleszterin, és egyben csökkentik a jó HDL koleszterin szintjét. Ez az elhízás elsődleges kiváltó oka, ami egyidejűleg inzulinrezisztenciához is vezethet.

 

Mégegyszer a bél egészségéről

 

A bélrendszer egészsége a vastagbélben élő mikróbákra millióira, főként baktériumokra, valamint néhány vírusra és gombára vonatkozik. Ezek képesek megvédeni szervezetünket, számos tápanyagot és anyagcsere terméket termelni, amelyeket szervezetünk hasznosít, és eltávolítja a káros salakanyagokat a szervezetből. 

 

A bél mikrobiomjában fellépő zavarok csökkentik az immunitást, fáradtságot okoznak, befolyásolják a mentális egészséget, hangulatváltozásokat, depressziót, stresszt és rákot is okozhatnak. Számos anyagcsere- és hormonális rendellenesség, mint pl. az elhízás, az inzulinrezisztencia, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a PCOS, a szív- és érrendszeri betegségek oka a nem odaillő baktériumok elszaporodása.

 

Ételek a cukorbetegség megelőzésére

 

A rostban gazdag étrend nemcsak a cukorbetegség kezelésében segíthet, hanem megelőzheti is azt, mivel a rostok prebiotikumként működnek, ami segít növelni a jó baktériumok számát. Ezek a jó baktériumok rövid láncú zsírsavakat termelnek, amelyek táplálékként szolgálnak a további jó baktériumok termeléséhez.

 

A 2-es típusú cukorbetegség alacsony fokozatú gyulladással fordul elő, amely a mikrobiom megváltozásával kapcsolatos. A gyulladáscsökkentő étrend sok gyümölcsöt és zöldséget tartalmaz, teljes kiőrlésű gabonát, különösen kölest, és olyan összetevőket, mint a kókuszolaj és a kurkuma. Mindezek az élelmiszerek felelősek a jó mikrobiomák növekedéséért, ami ezzel egyidejűleg csökkenti a gyulladást a szervezetben. 

 

Végezetül pedig…

 

A tápláló, egészséges és rostban gazdag étrend bevezetése mellett érdemes komolyabb hatást mérni a bélflórára. Ennek részeként tekintsd meg, hogy mi az a táplálékkiegészítő, amivel biztos lehet abban, hogy a bél mikrobiomja megkapja kellő támogatást. Hidd el, hogy nem bánod meg, és tested hálás lesz érte.