Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Ételallergia vagy ételintolerancia? Nem mindegy!

Ételallergia vagy ételintolerancia? Nem mindegy!
Vajon miért van, hogy valaki kifejezetten kövéren, fájdalom nélkül lépcsőzik, mások pedig kevés túlsúllyal a kínok-kínját élik át mozgás közben? Mitől fájnak az ízületek? Egy érdekes kutatás meghökkentő tapasztalatai:

Ételallergia vagy ételintolerancia, á, egykutya!- gondolják sokan. Pedig nagyobbat nem is tévedhetnének! A hasonló elnevezés, és hasonló tünetek ne tévesszenek meg senkit, ugyanis két teljesen különböző betegségről beszélünk. Olyannyira, hogy az ételallergia a lakosság csupán 2%-át érinti, míg ételintoleranciában kb. az emberek 40%-a szenved! De hogyan lehet ezeket megkülönböztetni? A cikkből kiderül!

Miért szokták összekeverni a betegségeket?

 

A két kifejezést gyakran egymás szinonímájaként használjuk, pedig a valóságban ez nem állja meg a helyét. Míg az ételintolerancia egy viszonylag újkeletű betegség, amelyre az utóbbi évtizedekben derült csak fény, addig az ételallergia már egy régóta ismert probléma. Igaz, hogy nehéz őket megkülönböztetni, mivel hasonló tüneteket okozhatnak. Ezek közé tartozik az émelygés, hasfájás, hányás, hasmenés. De akkor mégis mi az, amiben eltérnek?

 

Mi a különbség köztük?

 

Ahhoz, hogy jobban megértsük a különbséget, meg kell vizsgálnunk a betegségek eredetét és tüneteit. Kezdjük az ételallergiával!

Az ételallergiát a szervezet kóros immunválasza okozza. Ez azt jelenti, hogy az adott tápanyagot a szervezet veszélyesnek tekinti, és elkezd ellenanyagot termelni. Ez az ellenanyag termelés pedig olyan tüneteket okozhat, mint a torok-és arcduzzadás, viszketés, vagy kiütés. Súlyosabb esetben a beteg nehezen lélegzik, szédülni kezd, elájul. Ha valaki ételallergiában szenved, akkor fokozottan oda kell figyelnie táplálkozására, mivel a betegség életveszélyes állapotot okozhat!

Onnan ismerhető fel, hogy az étel elfogyasztása után azonnal jelentkeznek a tünetek. Az ételallergiában szenvedők nagy részénél a panaszokat a halfélék, tej, tojás, és mogyorófélék okozzák.

Ezzel szemben az ételintoleranciát az emésztőrendszer működési zavara okozza, amelynek során adott tápanyagokat nem tud megfelelően lebontani különböző okok miatt (pl. hiányoznak a szükséges enzimek). Sokkal nehezebben ismerhető fel, mint az ételallergia, mivel a tünetek gyakran csak órákkal vagy egy nappal később jelentkeznek. Főleg emésztőrendszeri panaszokat, hasmenést, székrekedést, bélpanaszokat és fejfájást okoz. 

A kiváltó tápanyagok főleg a búza, tej, kukorica, tojás és cukor. 

Bár ez a betegség nem életveszélyes, mégis nagyban rontja a beteg életminőségét.

 

Hogyan kezelhetőek?

 

A kezeléshez elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk, pontosan melyik betegségben is szenvedünk. Ha gyanús tüneteket észlelünk, a legjobb, amit tehetünk, hogy gasztroenterológushoz fordulunk, ő segít diagnosztizálni a betegséget.

Ha kiderül, hogy ételallergiában szenvedünk, akkor azt az adott tápanyagot teljes mértékben ki kell iktatni az étrendünkből. Gyakran az orvos gyógyszeres kezelést is szokott elrendelni. Ekkor fokozottan oda kell figyelnünk az élelmiszerek összetevőire, mivel egy kis figyelmetlenség is óriási galibákat szülhet!

Ételintolerancia esetén szintén kerülni kell a betegséget okozó tápanyagot. 

Mivel manapság már minden ötödik ember szenved valamilyen intoleranciában, ezért a boltok polcain számos alternatív élelmiszert találunk, amelyet nyugodt szívvel fogyaszthatunk. 

Ha nem szeretné, hogy egészségügyi problémái alakuljanak ki, mert egy fontos tápanyagot hagy ki étrendjéből, akkor forduljon dietetikushoz! Ő segít egy egészséges és panaszmentes étrend kialakításában.

Sajnos azonban gyakran már kialakultak olyan károsodások az emésztőrendszerünkben, amelyek észrevétlenül rombolják egészségünket. Ilyenkor mielőbbi megoldásra van szükség:

Ugye, láttál már a tévében, élőflórás joghurt reklámot? Vagy olyan hirdetést, ahol probiotikumot kínálnak? Akkor már te is tisztában vagy azzal, hogy a bélflórád helyreállítása létfontosságú az egészséged szempontjából.

A szakemberek szerint, az egészségügyi problémáink több mint 60%-ától megszabadulhatnánk, ha sikerülne helyreállítani a bélflóránkat. Azt is tudjuk, hogy a bélflóra egyensúlyának helyreállításának érdekében, a legfontosabb teendő, a probiotikus baktériumok pótlása.

Hogyan tudjuk ezt megtenni? Íme egy kis segítség az összehasonlításhoz: