Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Ételintolerancia, vagy az időskor jele?

Ételintolerancia, vagy az időskor jele?

A szervezet öregedésével az idősebbeknek egyre több panasszal kell szembenézniük. Kevésbé éles a látás, nehezebb a mozgás, lassabban forognak az agy fogaskerekei. Ezek nem meglepő dolgok, a középkorúak nagy része tisztában van vele, hogy hamarosan szembe kell nézniük a tünetekkel.

De hogy az emésztőrendszerünk is megöregedhet? Igen, sajnos akár erre is fel kell készülni!

Legújabb blogbejegyzésünkben összeszedtük, mely ételek okozhatnak panaszokat, és mit lehet tenni ez ellen.

Vajon ételintoleranciában szenvedek?

Egy bizonyos kor felett meglepetten tapasztalhatod, hogy a korábban szeretett és rendszeresen fogyasztott ételek evés utáni rosszullétet, hasmenést, hányingert, puffadást, fokozott bélgázképződést okoznak. Ezek a tünetek könnyen összekeverhetőek az ételintoleranciához köthető panaszokkal, emiatt sokan erre, vagy egyéb emésztőrendszeri betegségekre gyanakodnak.

A refluxos betegek számára a zsíros, fűszeres, olajban sült ételek okozhatnak kellemetlen perceket. A laktózra érzékenyebbek a tejtermékek fogyasztása után érezhetnek furcsa tüneteket. De akár a különböző gyümölcsök-zöldségek, mint például a mangó, körte vagy őszibarack, hagyma, fokhagyma vagy hüvelyesek is okozhatnak ilyen tüneteket.
Ezen kívül akár búzával, a rozzsal, a különböző magvakkal, vagy cukros üdítőitalokkal, gyümölcslevekkel is pórul járhatunk.

Sajnos, nem sajnos, ez nem ételintolerancia- ez a szervezet természetes működése.

Az idő múlásával változik az emésztés

Nem meglepő módon az öregedés az egész testre hatással van. Miért épp az emésztés maradna ki ebből?
Kutatóknak még sok időt kell szentelniük arra, hogy megértsék ezt a jelenséget. Egyelőre nem ismert, hogy miért alakulhat ki érzékenység bizonyos cukrokra. Az időskori laktózérzékenység esetén ezzel szemben egyértelmű, hogy a laktóz lebontásáért felelős enzimek mennyisége csökken a szervezetben, ez okozhatja a tüneteket.

Konkrét okok ismeretében nagyon nehéz tanácsot adni arra vonatkozólag, hogy mi az, amivel elejét vehetjük az időskori érzékenységnek. Összességében azonban elmondható, ha emésztőrendszerünk rendben van, akkor kisebb az esélye a kellemetlen tüneteknek.

S hogy mit tehetünk? Sajnos nincs más, mint a búcsú...

Így ints búcsút bizonyos ételeknek

A kedvenc ételeinktől való elbúcsúzás valóban nem könnyű, de a normál emésztés oltárán sajnos fel kell áldoznunk őket. Néhány egyszerű tipp megfogadásával egyszerűbben átvészelheted az átállást.

  • A legtöbb élelmiszer rendelkezik egy hasonló alternatívával. Így például ha számodra gondot okoz a laktóz, akkor próbáld ki a laktózmentes tejet, sajtot, joghurtot, stb.
  • Bár a legjobb lenne azonnal leállni a tüneteket okozó ételekkel, valljuk be, egyik napról a másikra végképp nehéz kitörölni a kedvenc ételünket étrendünkből. Ezért jobban járunk, ha szép fokozatosan iktatjuk ki a hétköznapokból.
  • Ha nem is tudunk teljesen búcsút mondani az adott ételnek, akkor legalább törekedjünk arra, hogy minimális mennyiségben fogyasszuk, és mérsékeljük a hatását. Reflux esetén például a csípős ételek negatív hatásait csökkentheted egy kis tejszínnel. Merj kísérletezni!
  • Törődj bélflórád egészségével! Ha a bélbaktériumaid egyensúlyban vannak, akkor az sokat segíthet a kellemetlen emésztőrendszeri tünetek leküzdésében

Állítsd helyre az emésztésedet!

Nincs is rosszabb dolog, ha egy jóízűen elfogyasztott fogás után puffadás, gyomorfájdalom, hányinger, hányás, hasmenés jelentkezik. Ha ez rendszeresen megismétlődik, egy idő után az evés egyre szomorúbb élménnyé válik.

A bélflórád megerősítésével mérsékelheted az emésztőrendszer öregedésének kellemetlen tüneteit.

Kattints a linkre, és nézd meg, mi mit teszünk azért, hogy elkerüljük a panaszokat!