Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Hogyan hat a túl hosszú ülés a bélrendszerre?

Hogyan hat a túl hosszú ülés a bélrendszerre?

A túl hosszú ülés számos egészségügyi problémához vezethet (például elhízás és rossz testtartás), de a belek egészségére gyakorolt ​​hatást gyakran figyelmen kívül hagyják. Ebben a cikkben részletesebben megvizsgáljuk, hogyan befolyásolja az emésztést és a bélrendszer egészségét a túl sok ülés, és mit tegyünk ellene.

 

Bár hatásai mélyrehatóak lehetnek, okai meglehetősen egyszerűek. A két elsődleges tényező, amely a túl sok ülés miatt negatívan befolyásolja a bélrendszer egészségét, az a csökkent véráramlás és megnövekedett nyomás az emésztőrendszerben.

Csökkent véráramlás

Tudjuk, hogy a véráramlás csökken, ha hosszú időt töltünk ülve, és a bélrendszer csak egy a sok negatívan érintett rendszer közül. Mivel az ülés összenyomja a szerveket, és csökken a véráramlás, gyakori, hogy a bélműködés megsérül.

Valójában az ülő életmód szorosan kapcsolódik a gyulladásos bélbetegségekhez és más emésztési problémákhoz is. Az ülő életmód a székrekedés egyik vezető oka is lehet, ami számtalan szövődményhez vezet, ha nem kezelik gyorsan.

Fokozott nyomás az emésztőrendszerben

Az egyik legrosszabb dolog, amit egy nagy étkezés után tehetsz, ha hosszú ideig ülsz. Az ülés általában a hasüreg tartalmát (beleértve a bélrendszert is) összenyomja, ami lassítja az emésztést. Az egészségügyi szakemberek egyetértenek abban, hogy a lassú emésztés a túlzott puffadás és gázképződés, a görcsök, a gyomorégés és az evés utáni általános kényelmetlenség fő felelőse.

Noha további kutatásokra van szükség, egy tanulmány azt sugallja, hogy a túl sok ülés akár negatív hatással is lehet a bélrendszerünkre, ami a bélrendszerben élő baktériumok szintjéig jut. Ez a dysbiosis (a bélbaktériumok nem megfelelő egyensúlya) olyan bélproblémákhoz vezethet, mint például irritábilis bél szindróma (IBS), cöliákia (CD), gyulladásos bélbetegség stb.

5 dolog, amit már mától megtehetsz

Sok embernek olyan munkája van, ahol mindennap hosszú ideig kell ülni, és ez nagyrészt elkerülhetetlen. Próbálj meg néhány szokást beépíteni a napi rutinodba: 

Ülj megfelelő testtartással. Ez azt jelenti, hogy a vállak lazulnak, egyenesen ülve karokkal az oldaladhoz szorítva. A számítógépet úgy kell elhelyezni, hogy egyenesen nézz rá (nem felfelé vagy lefelé), a könyökök 90 fokban hajlítva, a lábak a padlón, és lehetőleg valami legyen a hátad mögött, ami támassza a derekad. 

Használd a szüneteket mozgásra.  Lift helyett használd a lépcsőt, nyújts egyet az íróasztalod mellett, mozgasd meg kicsit a végtagjaidat. 

Állítsd be az ébresztőt óránként (legalább két alkalommal), amikor felkelsz az asztaltól és mozogsz egy kicsit. 

Reggel vagy este (vagy mindkettőben) mindenképpen nyújts. 

Munka közben váltogasd a helyzetet, és próbálj meg állva is dolgozni. 

 

Maga a mozgásszegény életmód összességében negatívan befolyásolja a bélflórát. Mindez egyensúlyhiányt jelent az egészségünk szempontjából alapvető és hasznos baktériumok és az egészségünkre káros baktériumok között. Kimutatták, hogy az ülő életmódot folytató emberek mikrobiomja lényegesen kevésbé változatos és robusztusabb, mint az aktívabb embereknek. Ez hajlamosítja a kevésbé aktívakat az immunrendszer működési zavaraira, rossz emésztésre, allergiákra és intoleranciákra, nemkívánatos gyulladásokra, bélbetegségekre, valamint számos negatív kognitív és pszichológiai következménye is lehet. 


A Gastrodem+PRO 11 gyógynövény segítségével megoldást nyújt az optimális emésztésre és bélflóra egyensúlyának megtartására.