Mi köze az evésnek hangulatunkhoz?
Talán elsőre furcsa lehet, hogy az étkezésünk és mentális állapotunk között valamilyen kapcsolat van, hiszen testünk különböző pontjairól van szó. Ám kutatók már régóta tisztában vannak vele, hogy táplálkozásunk, pontosabban bélflóránk hatással van lelkiállapotunkra!
Ezt támasztja alá egy Nature Microbiology tudományos folyóiratban megjelent tanulmány is. Kutatók összefüggést fedeztek fel a bélflóra és a depresszió megjelenése között. Úgy találták, hogy bizonyos baktériumtörzsek jelenléte a bélflórában hajlamosabbá teheti az embereket a depresszióra! De vajon hogyan lehetséges ez?
Hihetetlennek tűnhet, de valójában agyunk és emésztőrendszerünk kapcsolatban áll egymással. Ezt egy bolygóideg nevű idegrostnak köszönhetjük, amelynek köszönhetően e két szervünk folyamatosan üzeneteket tud küldeni egymásnak.
Ha bélflóránk rendben van, akkor agyunk is, és fordítva. De ha bármelyik szervünk működésében zavar alakul ki, akkor az a másik szervet is érinti! Így fordulhat elő, hogy a bélflóra egyensúlyának felborulása mentális problémákat, például szorongást vagy depressziót okozhat.
Nem mindegy, mit eszel
Nem mindegy, mit eszel
Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy milyen ételeket fogyasztunk, hiszen ezek nem csak bélflóránk állapotára, de hangulatunkra is rányomhatják a bélyeget.
A rossz hangulattal küzdők általában előnyben szokták részesíteni a különböző édességeket, nassolnivalókat. Bár ezek rövid ideig valóban pozitív hatással lehetnek a hangulatunkra, hosszú távon károsíthatják a bélflóra normál egyensúlyát, ami pont, hogy mentális problémákhoz vezethet.
Ezután jogosan merül fel bennünk a kérdés: akkor mégis mit érdemes ennünk?
A válasz egyszerű: olyan ételeket, amely kedvez bélflóránknak, hiszen ezeknek hála megőrizhetjük a bélbaktériumok helyes arányát, aminek köszönhetően elkerülhetjük a rossz hangulatot.
Ide tartoznak a magas rosttartalmú ételek, mint például a friss zöldségek vagy gyümölcsök. De bélflóránkra jó hatással vannak a probiotikus élelmiszerek, mint például a savanyú káposzta, kovászos uborka, élőflórás joghurt, illetve sajtfélék, vagy akár a prebiotikum tartalmú ételek, mint az olajos magvak, hüvelyesek, hagymafélék.
Mit tehetsz még a pozitív hangulatért?
Táplálkozásunk tehát befolyással van a hangulatunkra. Ha szeretnénk megőrizni vidámságunkat, akkor az alábbi szabályokat érdemes betartani:
- Minél egészségesebben, változatosabban táplálkozunk, annál inkább fogjuk jól érezni magunkat a bőrünkben, fizikai és lelki értelemben is. Ha eddig nem tettük, itt az ideje gyökeresen átalakítani étkezésünket!
- Nem csak az étel minősége, de az étkezés gyakorisága is hatással lehet a hangulatunkra. Törekedjünk arra, hogy rendszeresen étkezzünk, és lehetőleg ne együk túl magunkat!
- A rossz hangulat ne legyen kifogás az egészségtelen ételek fogyasztására! Akármennyire is csábító, a magas kalóriatartalmú ételek csak rövid ideig lesznek jó hatással a hangulatunkra. Ha nehezen tudunk ellenállni, inkább ne tartsunk otthon ilyen élelmiszereket!
- Vigyázz bélflórád épségére! Ezt nem csak táplálkozásoddal, de a stresszmentes életmóddal, az alkoholfogyasztás és dohányzás mellőzésével, az antibiotikum szedés szabályainak betartásával is megteheted.
Ne feledd a bélflórádat!
A bélflórád egészsége nem csak mentális állapotunkat képes befolyásolni, de számos egyéb dologra is hatással lehet: emésztőrendszerünkre, immunrendszerünkre, vérnyomásunkra, súlyunkra…Épp ezért nem mindegy, milyen állapotban van!
Ha úgy gondolod, hogy bélflórádnak több törődésre van szüksége, akkor itt az ideje foglalkoznod vele! Kattints a linkre, és nézd meg, mit tehetsz érte!
Kattints a megfelelő ikonra, és olvasd el!