Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Immunerősítő táplálkozási tippek őszre

Immunerősítő táplálkozási tippek őszre

A hőmérő higanyszála egyre alacsonyabban van, a nappalok pedig egyre rövidülnek, ami csak egyet jelenthet: valóban megérkezett az ősz!

Ebben az időszakban immunrendszerünknek nagyobb kihívásokkal kell szembenéznie, ha pedig nem elég erős, könnyen ágynak dőlhetünk. Szerencsére számos olyan nagyszerű étel van, amely rendszeres fogyasztásával elkerülhetjük a betegségeket.

Legújabb blogbejegyzésünkben összeszedtünk néhányat a leghatékonyabb immunerősítők közül:

Általános egészségmegőrzők:

Ha természetes módon szeretnénk immunrendszerünk segítségére sietni, az alábbi vitaminbombák aranyat fognak érni az őszi influenzaszezonban.

  • Fokhagyma: Már az ókori civilizációban is tisztában voltak a fokhagyma egészségmegőrző szerepével. Rendkívül erős baktériumölő képességének köszönhetően hatékonyan veszi fel a harcot a bacikkal. Bár sokak kellemetlennek találják az illatát, szakértők szerint naponta 1-2 gerezdet érdemes belőle elfogyasztani.
  • Citrusfélék: Lehet citrom, narancs, mandarin, grépfrút vagy lime, valamilyen formában érdemes becsempészni egy-egy citrusfélét a hétköznapjainkba. Ezek különösen nagy mennyiségben tartalmaznak C-vitamint, amely támogatja és fokozza az immunrendszer működését. Megfázás ellen igazi csodaszernek számítanak!
  • Sütőtök: Az őszi szezon egyik legkedveltebb alapanyaga a sütőtök, amelyből érdemes minél többet fogyasztani. Magas ásványi anyag- és vitamintartalommal rendelkezik, amelyek megelőzik a nátha kialakulását.
  • Gyömbér: A gyömbér az immunerősítés nagymestere. Bár elsősorban gyomorproblémák megszüntetésére szokták alkalmazni, a náthával és a torokfájással is hatékonyan felveszi a harcot. Naponta 1-2 bögre gyömbérrel megspékelt teát bátran elkortyolhatunk!

Bélflóra-támogató élelmiszerek

A bélflóránknak kulcsszerepe van immunrendszerünk állapotának megőrzésében. Ha a bélbaktériumaink egyensúlyban vannak, az immunrendszer hatékonyan tudja felvenni a harcot a betegségekkel szemben.

Ha viszont emésztőrendszerünkben gyulladások alakulnak ki, szegény bélflóránk energiatartalékait ezek felemésztik, így nem képes kivédeni a káros bacikat, vírusokat. Táplálkozásunkkal sokat tehetünk azért, hogy helyrebillentsük az egyensúlyt:

  • Élőflórás joghurt: Probiotikus hatásának köszönhetően elősegíti az emésztőrendszer normál működését, miközben védelmet nyújt a jótékony bélbaktériumoknak. Ennek eredményeképpen közvetve erősíti az immunrendszert. Fogyasszuk minden nap!
  • Fermentált élelmiszerek: Minden fermentált élelmiszer szimbitotikum, azaz egyaránt tartalmaz probiotikumokat és prebiotikumokat. Bélflóránk optimális működéséhez mindkettőre szükségünk van. Ha pedig bélflóránk rendben van, akkor jó eséllyel immunrendszerünk is!
  • Kurkuma: Szintén nagyágyú az egészségmegőrzésben. Antibakteriális, antivirális, gombaölő hatású, ezzel hozzájárulva a szervezet védelmi vonalának megerősítésében. Nem csak a nátha megelőzésében segít, de a meglévő betegségek kezelésében is fontos szerepe van.

Ami még segíthet

Bár a táplálkozás mindennek az alapja, nem kell itt megállnod, ha segíteni szeretnél immunrendszerednek az őszi hónapokban!

  • Az egyre hűvösebb időben hajlamosak vagyunk több időt tölteni otthonunk kényelmében. Néha azonban érdemes felállni a kanapéról, és a természet felé venni az irányt! A rendszeres sétálás, túrázás, kerékpározás növeli az ellenállóképességünket, miközben a kiegyensúlyozott lelkiállapotról is gondoskodik.
  • A napos órák számának csökkenése miatt szervezetünkben kevesebb D-vitamin termelődik, pedig ez is elengedhetetlen az egészséghez. Pótoljuk ezt külső forrásból, vitaminok formájában!
  • Figyelj oda a minőségi alvásra! A szervezet éjszaka regenerálódik. Ha bármi megzavarja a pihenést, akkor sebezhetővé válunk a vírusokkal, baktériumokkal szemben.
  • A mindennapos stressz jelentősen kimeríti a szervezet energiatartalékait, a megfáradt immunrendszer pedig képtelen lesz felvenni a harcot a kórokozókkal szemben. Próbáljuk kerülni, amennyire csak lehet!

Ha bélflórád bajban van…

A helyes táplálkozás mit sem ér az immunerősítésben, ha bélflóránk egyensúlya felborult a korábbi egészségtelen étkezés, antibiotikumok vagy túl sok stressz miatt. Ebben az esetben az első lépés a bélflóra helyreállítása!

Kattints a linkre, és nézd meg, mi hogyan teszünk bélflóránk egészségéért!