Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Ismerd meg a testedben élő mikroorganizmusok rejtett világát!

Ismerd meg a testedben élő mikroorganizmusok rejtett világát!

Adolf Meyer-Abich német elméleti biológus volt az, aki először leírta a holobiózis elméletét. A "holobion" fogalma az evolúciós biológiából származik, és egy olyan szervezetet jelöl, amely többféle élőlényből áll, amelyek szimbiózisban élnek egymással. Az emberi test esetében ez azt jelenti, hogy nemcsak a saját sejtjeinkből állunk, hanem számos mikroorganizmussal – baktériumokkal, vírusokkal, gombákkal és más mikrobákkal – élünk együtt, amelyek részei a testünknek és fontos szerepet játszanak az egészségünk fenntartásában.

 

Mi a mikrobiom és mikrobióta?

A két kifejezést, a mikrobiomot és a mikrobiótát gyakran egymással összefüggésben használják, de van köztük különbség.

A mikrobióta a testünkben vagy a környezetünkben élő mikroorganizmusok összességét jelenti. Ide tartoznak a baktériumok, vírusok, gombák és más mikroszkopikus élőlények, amelyek a testben és a testen élnek

Ezzel szemben a mikrobiom a mikrobióta teljes genetikai anyagára utal. A mikrobiom tehát a mikrobióta genetikai állományának összetételét és működését is magában foglalja.

Mi a bél mikrobióta?

A béltartalom mindössze 1 grammjában több billió baktérium található. A bél mikrobióta a bélrendszerünkben élő mikroorganizmusok összességét jelenti. Ez a közösség főként baktériumokból áll, de kisebb mennyiségben megtalálhatók benne vírusok, gombák és egyéb mikroorganizmusok is. A bél mikrobióta minden embernél egyedi, de közös jellemzője, hogy kulcsfontosságú szerepet játszik az egészségünk fenntartásában.

 

Főbb szerepei:

Emésztés és anyagcsere:

A bél mikrobióta segít lebontani azokat a táplálékokat, amelyeket a saját emésztőenzimeink nem tudnak teljesen megemészteni. Ezáltal hozzájárulnak a tápanyagok felszívódásához és az energia kinyeréséhez.

Immunrendszer támogatása:

Kulcsfontosságú az immunrendszerünk fejlődésében és működésében. Segít megvédeni a testet a kórokozóktól, és befolyásolja az immunválaszt.

Védelem a kórokozókkal szemben:

A jó bélbaktériumok versengenek a káros mikroorganizmusokkal, és megakadályozzák azok elszaporodását.

Vitamintermelés:

Bizonyos bélbaktériumok képesek vitaminokat, például K-vitamint és B-vitaminokat termelni, amelyek szükségesek az egészségünk fenntartásához.

Befolyás a hangulatra és az agyműködésre:

A bél-agy tengelyen keresztül a bél mikrobióta hatással lehet a központi idegrendszerre, befolyásolva a hangulatot, a viselkedést és az általános mentális egészséget.

Milyen a bél mikrobióta összetétele, és ez mennyire fontos?

Minden bél mikrobióta összetétele egyedi, mint egy ujjlenyomat, folyamatosan alkalmazkodva az étrendhez, életmódhoz és környezeti tényezőkhöz. Ezen túlmenően, a tápanyagok hozzáférhetősége és a fizikai-kémiai jellemzők (pH, epesavak, motilitás stb.) különbségei miatt a bélrendszerben részeiben különálló mikrobióta fülkék vannak. A vékonybelet a vastagbélhez képest kisebb számban és kevésbé gazdag baktériumfajok jellemzik.  

A bél mikrobióta bármilyen károsodása, például antibiotikumok alkalmazása vagy egy életmódbeli változás, hatással van védekező rendszerek működésére. Ugyanakkor a hám, a nyálkahártya immunsejtek bármilyen meghibásodása befolyásolja az összetételét, sokféleségét és funkcionalitását. 

Ezért a bélrendszer egészségének védelme és fenntartása továbbra is rendkívül fontos, hiszen ezen képességétől függ, hogy képes-e szabályozni a teljes bélflóra egyensúlyát és a képességet a védekezésre.  

Termékeink teljeskörű védelmet nyújtanak, így biztos lehetsz abban, hogy a nap 24 órájában megkapja bélrendszered azt a támogatást, mellyel sugárzó kiegyensúlyozottsága hatással lesz szervezeted egészére.