Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Jelek, hogy valami nem klappol az emésztőrendszereddel

Jelek, hogy valami nem klappol az emésztőrendszereddel
Emésztőrendszerünk normál működése általában észrevétlenül zajlik. Az általunk bevitt étel feldolgozásra kerül, majd a felesleges anyagok távoznak a szervezetből. Ám ha valamilyen zavar alakul ki emésztésünkben, annak mindig van valamilyen tünete. Milyen panaszok figyelmeztetnek arra, hogy gond van az emésztőrendszerünkkel? Legújabb blogbejegyzésünkben összeszedtük, hogyan orvosolható a probléma.

 

Mi okozhatja a furcsa tüneteket? 

A legtöbb ember nem szívesen számol be emésztési panaszairól. Pedig sokkal többeket érint, mint az elsőre gondolnánk! De vajon mi állhat a háttérben?

Kiváltó ok lehet, ha hirtelen túl nagy mennyiségű ételt fogyasztunk el, vagy ha olyan ételek szerepelnek a menünkön, amelyek nehezen emészthetőek, túlzottan leterhelik a bélrendszert. A túlzott stressz, a túl alacsony rostbevitel, a túl kevés folyadékfogyasztás is ludas lehet, épp úgy, mint a különböző betegségek. 

Ám van egy indok, ami még ott lapulhat a háttérben. Mégpedig a bélflóra egyensúlyának felborulása! 

Sokan nem tudják, de bélflóránkban a jó és rossz bélbaktériumok érzékeny egyensúlyban állnak egymással. Ez az egyensúly biztosítja azt, hogy a tápanyag normál módon felszívódik a szervezetben. Azonban ha a helytelen táplálkozás, a túl sok stressz vagy antibiotikum-kúra miatt elszaporodnak a rossz bélbaktériumok, akkor emésztési panaszok jelentkezhetnek

Milyen jelek esetén gyanakodhatsz? 

 

Milyen jelek esetén gyanakodhatsz? 

A rossz emésztés számos kellemetlen tünettel jár együtt. 

Az egyik legegyértelműbb figyelmeztetés ezek közül a székrekedés. Ez általában egy-egy alkalommal jelentkezik, ha tartósan fennáll, akkor bizony már komolyabb problémákat is jelezhet. 

A másik tipikus tünet a gyomortáji fájdalom. Rossz emésztés esetén a táplálék beszorul a belekben, amely fájdalmat, puffadást okozhat.

Ezen kívül tapasztalhatunk még hányingert, hányást, fokozott bélgázképződést, gyakori telítettségérzést, vagy épp hasmenést. 

Vannak egyéb olyan tünetek is, amelyek láttán első látásra talán nem is az emésztőrendszerre gondolunk, mégis innen indulnak a gondok. Ilyen például a szürke, fénytelen, pattanásos bőr, a rossz közérzet, a fejfájás, a stressz vagy az alvási nehézségek. 

Ezek a tünetek nem csak órákra vonhatnak ki minket a forgalomból, de akár egész napunkra is rányomhatják a bélyeget. Szerencsére tehetünk azért, hogy emésztésünk helyrejöjjön! 

Hogyan teheted rendbe emésztésedet? 

Étkezési szokásainkkal, életmódunkkal sokat tehetünk azért, hogy kiiktassuk az emésztési panaszokat hétköznapjainkból. 

  • Vannak olyan ételek, amelyek sokaknál okoznak emésztési panaszokat. Ezek közé tartoznak például a nehéz, zsíros ételek, a szénsavas üdítőitalok, a babfélék, a sajtok vagy épp a savas élelmiszerek. Ha tudjuk, hogy ezeket a mi gyomrunk sem bírja, akkor sajnos nincs más hátra, mint kiiktatni ezeket az étkezésünkből. 
  • Talán nem is gondolnánk, de a túl kevés mennyiségű víz fogyasztása is lelassíthatja az emésztést. Ügyeljünk arra, hogy naponta legalább 2-2,5 liter vizet fogyasszunk! 
  • A testmozgás hiánya szintén a székrekedés kiváltó oka lehet. Ha eddig nem fordítottál kellő figyelmet a sportolásra, még egy ok, amiért érdemes belevágnod! 
  • Előfordulhat, hogy a kellemetlen tüneteket a bélflórádban található baktériumok egyensúlyának felborulása okozza. Ez esetben az egyetlen megoldás, hogy helyreállítod a bélbacik helyes arányát! 

Természetes módszer az emésztőrendszer támogatásáért

Ha étkezés után kellemetlen tüneteket tapasztalsz, biztos, hogy valami nincsen rendben az emésztéseddel. Ahelyett, hogy beletörődnél a kellemetlen tünetekbe, inkább tegyél azért, hogy búcsút inthess a problémának! 

A normál emésztés egyik alapfeltétele a bélflóra egyensúlya. Kattints a linkre, és nézd meg, mi hogyan vigyázunk rá! 

Kattints a megfelelő ikonra, és olvasd el!