Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Kapcsolat a szembetegségek és a bélrendszer egészsége között

Kapcsolat a szembetegségek és a bélrendszer egészsége között
Ha öt érzékszerved közül a legfontosabbat kellene kiválasztani, melyik lenne az? Nehéz feladat, de a látásnak az első 3-ban vagy legalább az első 5-ben kell lennie, nem? Figyelni kell az épségére, és egy új kutatás azt mutatja, hogy fontos kapcsolat lehet szemünk és bélrendszerünk egészsége között! Most kitérünk arra, hogy a bélflóra állapota milyen fontos szerepet játszik a szem egészségében.

Belek egészsége és szembetegségek

 

Az már nem kérdés, hogy a rossz bélrendszer számos problémához vezethet, melynek fő okozója a szervezetben kialakuló gyulladás. Ennek megléte számos betegség előidézője, továbbá gyakori szerepet játszik olyan betegségek kialakulásban, mint a Parkinson- és Alzheimer-kór, a cukorbetegség, a rák, a szív- és érrendszeri betegségek és a retina gyakori betegségei.

 

A másik jelenség, amely szerepet játszik a betegségek kialakulásában az az immunoeszcencia, amely az immunrendszer működésének idővel történő hanyatlása, amit egy meglévő gyulladás igen jelentősen befolyásol. A gyulladás leterheli az immunrendszert, azonban annak öregedése okán már nem tudja helyrehozni a szövetek károsodását, ami további gyulladáshoz vezet.

 

Mi köze ennek a látáshoz és a bélrendszerhez? A szem és a bélmikrobiómja különösen érzékeny az életkorral összefüggő változásokra. És bár a krónikus gyulladás a bélben kezdődhet, a legtisztábban a szemen látható.

 

Uveitis

Ezt a szem középső rétegének a gyulladása jellemzi. A tünetek közé tartozik a szemfájdalom és a látás megváltozása. Az uveitisben szenvedő betegek többsége javul a szteroid gyógyszerekkel, de vannak olyan esetek, amikor ez további szemproblémákat okozhat. Ezek közé tartozik a szürkehályog és a glaukóma. Vizsgálatok alátámasztották, hogy a bélflóra és annak állapotából következő változások összefüggésbe hozhatók az olyan szemgyulladásos betegségek kialakulásával és súlyosságával, mint az uveitis.

 

Száraz szem

A száraz szem érzése a szemén lévő könnyfilm problémái miatt fordulhat elő. A normál könnyfilm három összetevőből áll: olajok, nyálka és víz. A könnyfilm kulcsszerepet játszik abban, hogy szemed nedvesen és kényelmesen tartsa. A bélben lévő mikroorganizmusok szintén szerepet játszhatnak abban, hogy a szemszárazság tünetei kialakulnak-e. 

Korhoz kötött makula degeneráció

Az életkorral összefüggő makuladegeneráció a makulát, a retina azon részét érinti, amely kulcsfontosságú a jó látás szempontjából. Valójában, makula degeneráció látásvesztéshez vezethet, ami homályosságot vagy árnyékos foltokat okozhat a látómező közepén. Az eddigi kutatások azt bizonyítják, hogy a bél mikrobiomjában fellépő egyensúlyhiány gyulladást okozhat, amely így jelentősen befolyásolhatja a makuladegeneráció kialakulását és lefolyását. 

Glaukóma

A glaukóma olyan szembetegség, amelyet a szem megnövekedett nyomása okoz. Fontos felismerni és időben kezelni, mivel károsíthatja a látóidegeket, amelyek jeleket küldenek a szem és az agy között. Ha nem észlelik korán, a glaukóma tartós látásvesztéshez vezethet. Számos tanulmány talált összefüggést a bélflóra és a glaukóma között, ugyanis a betegségben szenvedők szájüregében jóval több streptococcus baktérium volt.

 

Jó szokások a bélrendszer és a szem egészségéért

 

Napról napra mindig új bizonyítékok bukkannak elő a bélflóra általános egyensúlya és a szem betegségeinek kapcsolata között. Addig is vannak olyan általános lépések, amelyeket megtehetsz az egészségesebb bélrendszer érdekében, amelyek pozitív hatással lehetnek a szemedre (is).

 

  • Kerüld a felesleges antibiotikumokat. Míg az antibiotikumok szükség esetén életmentőek lehetnek, túlzott használata bélrendszeri problémákhoz vezethet, mivel elpusztítja a jó baktériumokat is.

  • Egyél jól a szem és a bél egészsége érdekében. Csökkentsd a finomított gabonák és cukrok, valamint a készételek fogyasztását.  Ehelyett válassz több teljes értékű élelmiszert: színes gyümölcsöket és zöldségeket, leveles zöldeket, babot és teljes kiőrlésű gabonát. A finom ételek kedveznek a bélrendszernek, és ezzel együtt a szemnek is sőt, látványnak sem utolsó. 

  • Próbálj erjesztett ételeket hozzáadni az étrendedhez. Kísérletezz fermentált élelmiszerekkel, mint például a joghurt, a kefir, a kimchi, a kombucha és a savanyú káposzta, amelyek jótékony hatással lehetnek a bélrendszerre.

 

Megdöbbentőek azok az információk és kutatások, melyek napról napra bukkanak elő. Ezek mindegyikének közös pontja a bélflóra egyensúlya, a bélrendszer egészsége. Az ép bélrendszerünk sajnos nem garancia az örök életre, de arra igen, hogy gyógyszerek nélkül egészséges legyen testünk és lelkünk egyaránt. Ehhez mit kell tenni? 

 

Először is érdemes megfogadni az egészség és a táplálkozásra vonatkozó javaslatokat. Másrészről olvasd el, hogy milyen táplálékkiegészítő javaslatunk van, aminek napi 1 kapszulája milyen olyan forrást biztosít, amire bélflórádnak szüksége van.  

 

Ne gondolkozz sokáig, mert az egészséged és mindennapos jóléted nem tűr halasztást.