Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Kezdjük az évet az egészségünk alapjaival!

Kezdjük az évet az egészségünk alapjaival!

Év végén hajlamosak vagyunk kicsit kevésbé figyelni a táplálkozásunkra. A karácsonyi menü és a szilveszteri fogások nagy része sajnos nem sorolható az egészséges ételek közé. Ünnepnapokon azonban ki törődik ezzel? Bélflóránkat viszont nem hatja meg, hogy az évnek melyik időszaka van. Ugyanúgy felborulhat az egyensúlya a kiegyensúlyozatlan étkezés hatására. Legújabb blogbejegyzésünkben összeszedtük, hogyan kezdheted az évet az egészséged (újra)alapozásával!

A jó kaják, rossz bacikat eredményeznek :)

 

Az ünnepek alatt a többség nem szívesen tűrtőzteti magát, ha egy-egy finom falatról van szó. Boldogan igent mondanak egy tányér töltött káposztára, halászlére, vagy kedvenc beiglijükre. Tudják, hogy ezek nem a legegészségesebb ételek, de hát az újévi fogadalmak közt még épp akad egy kis hely a fogyókúrának. (ha fogyni szeretnél, kattints ide!)

Ám sajnos az ünnepi lakomák nem csak a testsúlyt befolyásolják. A nagy mennyiségben elfogyasztott, fűszeres, zsíros, laktató ételek és alkoholos italok megviselik az emésztést, és a bélrendszert. A kiegyensúlyozatlan étkezés hatására nem csak emésztési panaszok jelentkezhetnek, de bélflóránk természetes egyensúlya is felborulhat. Ekkor elszaporodnak bélrendszerünkben a káros baktériumok, míg a jó bacik aránya csökken. Ha ilyenkor nem fektetünk hangsúlyt a bélbaktériumok helyreállítására, akkor az rövid időn belül gyulladásokhoz vezethet a szervezetben. Ezek azért különösen veszélyesek, mert gyakran nehéz beazonosítani őket, és észrevétlenül tehetik tönkre egészségünket! 

 

Gyulladáscsökkentő ételek

 

Bár a gyulladás teljesen természetes reakció a szervezetünk részéről, ha hosszú ideig marad kezeletlenül, akkor súlyos betegségekkel kell szembenéznünk. Épp ezért érdemes megelőzni a bajt, és az első figyelmeztető jelekre figyelve törődni egészségünkkel! 

Vannak olyan ételek, amelyek képesek mérsékelni a gyulladásokat. Zöldségek közül a fokhagyma, a sárgarépa, a karfiol, a cékla, az édesburgonya segíthet, míg gyümölcsök közül a bogyós változatok támogatják leginkább a testet. 

Néhány fűszernövény, mint például a fahéj, a kurkuma, a gyömbér is hatékony gyulladáscsökkentő. Húsok közül a halakat érdemes fogyasztani. 

Bár ezek az ételek a már meglévő, súlyos gyulladásokat nem tudják kezelni, ha étrendünk állandó részei, akkor a megelőzésben nagy szerepük lehet. 

 

Állítsd helyre a bélflórádat!

 

A bélflóra helyreállításáért, ezáltal a gyulladások megelőzéséért gyógyszerek nélkül, természetes módszerekkel is lehet tenni: 

  • Növeljük a rostfogyasztásunkat! A magas rosttartalmú gyümölcsök és zöldségek, mint például a narancs, kiwi, mangó, mandarin, barack, szilva, brokkoli, káposzta, sárgarépa vagy uborka rendszeres fogyasztása jó hatással lehet az emésztésre. 
  • Fogyasszunk probiotikus élelmiszereket, hogy pótoljuk a jó bélbacikat! Ilyen például az élőflórás joghurt, a savanyú káposzta, vagy a sajtfélék. 
  • Ebben az időszakban mellőzzük a nem létfontosságú gyógyszerek szedését, illetve az alkoholfogyasztást és a dohányzást! Ezek megterhelik a szervezetet, ezáltal lassabban áll helyre az egyensúly. Ugyanezen okból kerüljük a mesterséges adalékanyagokat, színezékeket tartalmazó, félkész-vagy készételeket!
  • Válasszunk probiotikumban és prebiotikumban gazdag étrendkiegészítőket, amelyek rendszeres szedésükkel hozzájárulhatnak a bélflóra helyreállításához. 

 

Plusz egy tipp az egészségért

 

Az egészséges táplálkozás és az odafigyelés sokat segíthet abban, hogy visszaállítsuk a bélbaktériumaink helyes arányát. Azonban előfordulhat, hogy ez önmagában nem lesz elég. 

Mi ilyenkor más, (jóval hatásosabb) természetes módszereket is bevetünk. Kattints a linkre, és nézd meg, mit használunk!