Sok betegség már csak akkor derül ki, amikor késő, amikor már nincs esély a gyógyulásra. Ilyen például a Parkinson-kór, mely a leggyakoribb szervi idegrendszeri betegségek egyike. Világszerte 6,1 millió ember él együtt a kórral, hazánkban is sok ezer embert érint a probléma. Bár ismert gyógymód még nincs ellene, egyre több kutatás állítja, hogy a bélflóra fontos szerepet játszhat a kialakulásában. Vajon hogyan lehetséges ez?
Egy érdekes kutatás
Bár az orvostudomány a mai napig nem tudta pontosan megállapítani, hogy alakul ki a Parkinson-kór, több kockázati tényezőre már sikerült fény deríteniük.
A kiváltó okok között szerepel a bélflóra. Bár meglepőnek tűnik, nem képtelenség. A helyzet az ugyanis, hogy az első, mozgást érintő problémák megjelenése előtt már évekkel elkezdődik a betegség kialakulása. Ilyenkor jelentkezhetnek az emésztőszervi panaszok.
Hogy bizonyítsák az állítást, kaliforniai tudósok elvégeztek egy érdekes kísérletet. Az egérkísérletek során azt vizsgálták, hogy vajon milyen kapcsolat lehet a bélflóra és a betegség közt. Az eredmény döbbenetes!
A vizsgálat során a Parkinson-kóros emberektől vett székletmintát ültettek be a kísérleti egerekbe. Ezt követően megfigyelték, hogy az állatok állapota rövid időn belül romlani kezdett, és a Parkinson-kór tüneteit kezdték el mutatni.
További kísérletekre még szükség van, az már most megállapítható, hogy a Parkinson-kórban szenvedő betegek bélflórája eltér az átlagostól. Ezáltal másfajta anyagok termelődnek az anyagcsere folyamatok során (pl. a rostok lebontása folyamán).
Mi lehet a magyarázat?
Furcsa, nem? Hiszen korábban úgy tartották, a kór egyenesen az agyból indul. Akkor mégis mi köze lehet a bélflórához?
Tudósok úgy gondolják, hogy a bélflóra baktériumainak egyensúlya felborul. Ennek során a vastagbélben található fehérjék “meghibásodnak”. Ezután elindul egy bonyolult folyamat, amelynek során a bolygóidegen keresztül ezek a fehérjék fokozatosan eljutnak az agyba. Ezt alátámasztja, hogy az orvosok a betegségben szenvedők agyában és emésztőszerveiben is találtak ilyen típusú fehérjefelhalmozódásokat.
Ezek a fehérjegócok megakadályozzák egy fontos anyag termelődését az agyban (dopamin), ez pedig megnehezíti a mozgást, és izommerevséget, remegést, és lassabb mozgást idéz elő.
Ennek következményeképp egyre több orvos úgy tartja, az agyat támogató gyógyszerek helyett a bélflóra helyreállítására kell koncentrálni. Bár a vizsgálatokat sajnos jelentősen megnehezíti az, hogy a Parkinson-kór egy rendkívül lassú lefolyású betegség.
Előzd meg a betegséget!
Bár a Parkinson-kór pontos kiváltó okait még vizsgálják az orvosok, vannak olyan kockázati tényezők, amelyeket érdemes elkerülni, mert nagy valószínűséggel vezetnek a kor kialakulásához.
- Kiemelten fontos a megelőzés. Ha a káros folyamatok egyszer már elindultak a bélben, akkor azt már nem lehet visszafordítani. Mire megjelennek az első tünetek, már nincs mit tenni. A betegség utólag nem gyógyítható.
- Törődj a bélflórád egyensúlyával! Ha a békbaktériumaid rendben vannak, kisebb az esélye annak, hogy elindul a betegséghez vezető láncreakció.
- Amennyiben a családban előfordult már ez a betegség, érdemes még jobban odafigyelni, mert nagyobb a kockázat. Folytassunk csökkentett fehérjebevitellel járó étrendet, mozogjunk rendszeresen, és kérjük ki orvosok, szakértők véleményét.
Gondoskodj bélflórád egészségéről!
Sok betegség még ma sem gyógyítható. Közülük egyre többről derül ki, hogy a bélflóra károsodásának köze van a kialakulásukhoz. Épp ezért fontos, hogy mindent megtegyünk a megelőzéséért! Ne várjuk meg, amíg megjelennek az első tünetek- ugyanis lehet, hogy akkor már késő.
Mi a Kurkumin Pro-t szedjünk bélflóránk egészségének megőrzésére. Ez a természetes étrendkiegészítő probiotikum és prebiotikum tartalmának köszönhetően segíthet visszaállítani a bélflóra egészségét. Gátolja az agyban a kórhoz vezető fehérjék lerakódását, ezzel segíthet a betegség kialakulásának megelőzésében.
Ne várj, amíg visszafordíthatatlan lesz a folyamat! Cselekedj most!
Kattints a gombra és olvasd el, hogy mit ajánlunk!