Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Mi a gond a feldolgozott élelmiszerekkel?

Mi a gond a feldolgozott élelmiszerekkel?
Akármennyire is szereted a friss, egészséges ételeket, biztosak vagyunk benne, hogy a te tányérodban is landolt már feldolgozott élelmiszer. Ezek igen nagy népszerűségnek örvendenek napjainkban, hiszen gyorsan elkészíthetőek, könnyen beszerezhetőek, és ízletesek, hála a sok ízfokozónak és adalékanyagnak. Ám amit sajnos sokan figyelmen kívül hagyunk: rendszeres fogyasztásuk nincs jó hatással az egészségünkre! Legújabb blogbejegyzésünkben összeszedtük, mi a baj az ilyen típusú élelmiszerekkel, és miért érdemes kiiktatni ezeket étrendünkből.

 

Mik azok a feldolgozott élelmiszerek? 

Chips, csokoládé, mirelit ételek, kezdhetnénk a felsorolást. Ám a lista nem csak nassolnivalókat tartalmaz! Gyakorlatilag minden olyan ételünk, amely nem nyers vagy fagyasztott, azaz valamilyen formában feldolgozásra, átalakításra kerül, az feldolgozott élelmiszernek számít. Tehát például a csomagolt sajt, a szeletelt sonka, az aszalt gyümölcs, de még az otthon főzött ebéd is! 

Mivel ételeink nagy része ma már átesik valamilyen eljáráson, ezért nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy az összes feldolgozott élelmiszer káros. Azonban az nem mindegy, hogy mennyire feldolgozott az az élelmiszer, avagy hogy milyen mértékben változik meg az energia-és tápértéke. 

A probléma általánosságban azokkal az ételekkel van, amelyek túl nagy mennyiségben tartalmaznak adalékanyagokat, cukrot, sót, nátriumot. Ezek rendszeres fogyasztása ugyanis nyomot hagyhat egészségünkön. 

Hogyan károsíthatják bélflórádat? 

 

 

Hogyan károsíthatják bélflórádat? 

A túlzottan feldolgozott élelmiszerekkel szemben többféle aggálya is van az orvosoknak. 

Egyrészt ezek nagy mennyiségben tartalmaznak ízfokozó anyagokat, cukrot, sót, zsírt, amely azt jelenti, hogy egyszerűen képtelenek vagyunk belőlük kis mennyiséget enni. Akármennyire is tele vagyunk, addig egészen biztosan nem fogjuk abbahagyni az evést, amíg az étel el nem fogyott a tányérunkból. Talán mondanunk sem kell, hogy a mértéktelen túlevés következménye az elhízás! 

Másrészt, a különböző eljárások során az ételekben található értékes anyagok, vitaminok, rostok mennyisége jelentősen csökken, így mire megesszük ezeket, már csak töredékét tartalmazzák az eredeti mennyiséghez képest. Ha étrendünk nagy része feldolgozott élelmiszerekből áll, akkor az azt jelenti, hogy nem jutunk hozzá minden olyan értékes anyaghoz, amelyre szervezetünknek szüksége lenne. 

Ezen kívül bélflóránkra is hatással vannak. Ha táplálkozásunk túlzottan egyoldalúvá válik, akkor az csökkenti a microbiom diverzitását, illetve az ott található baktériumok egyensúlyának megbomlásához is vezethet. 

Mit tehetsz egészséged érdekében? 

Sajnos ma már lehetetlen teljes mértékben kikerülni a feldolgozott élelmiszereket, hiszen gyakorlatilag az asztalra kerülő ételek nagy része ebbe a kategóriába esik. Ám megválogathatjuk, hogy melyik egészségesebb és melyiket kell kitiltani az étrendünkből! 

  • Vásárlás előtt mindig ellenőrizd a termék összetevőit! A természetes színezékekkel, aromákkal, tartósítószerekkel nincs gond, de ha túl sok a mesterséges adalékanyag, inkább hagyd a polcon! 
  • Bár a főzés is egyfajta feldolgozási eljárásnak számít, mégis célszerűbb az otthon elkészített ételeket választani. Itt ugyanis megválogathatod a hozzávalókat, így pontosan tudod, mi kerül a tányérodra, ellenben a készételekkel. 
  • Próbálj minél több nyers gyümölcsöt, zöldséget, olajos magvat, szárított élelmiszert fogyasztani! Az ezekben található értékes anyagok nem esnek áldozatul a különböző feldolgozási folyamatoknak, ezáltal hozzájárulhatnak egészségünk megőrzéséhez. 
  • Ha időről-időre mégis elcsábulunk egy feldolgozott élelmiszer láttán, bármennyire nehéz is, próbáljunk mértéket tartani! Kis mennyiségben, ritkán fogyasztva ugyanis kevesebb kárt okozhatnak. 

Hozd helyre a kárt!

Ha korábban egyáltalán nem figyeltél oda a táplálkozásodra, akkor bélflórád valószínűleg nincs túl jó állapotban. Elképzelhető, hogy a már felborult az ott található természetes egyensúly, amely hosszú távon komoly betegségeket okozhat. 

Előzd meg az igazán súlyos problémákat, amíg még lehet!

Kattints a linkre, és nézd meg, nekünk mi segít ilyenkor!