Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Mi okozhat gyakori hányigert?

Mi okozhat gyakori hányigert?

Az émelygés, hányinger, hányás igen gyakran jelentkezik az emberek többségénél. Általában emésztőrendszeri panaszok állnak a háttérben, de akár lelki problémák vagy komolyabb betegségek kísérő tünete is lehet. Bár ritkán fájdalmas,  rendszeres visszatérése nagyban megnehezíti a mindennapokat.

Legújabb blogbejegyzésünkben azt vizsgáltuk, mitől alakulhat ki, és hogyan orvosolható. 

Milyen betegségek állhatnak mögötte?

 Számos oka lehet annak, ha hányinger gyötör minket. Leggyakrabban valamilyen kórokozó áll a háttérben, de előfordulhat ételmérgezés is. Gyakran egyéb tünetek is kísérik, mint a fejfájás, rossz közérzet, émelygés, rossz szájíz, levertség, láz. 

Okozhatja még valamilyen gyógyszer mellékhatása is, de hölgyek esetében a várandósság is kiválthatja. 

Sajnos sokkal súlyosabb problémák is felelősek lehetnek a hányingerért. Gyomorfekély, hashártyagyulladás, vakbélgyulladás, epehólyag-gyulladás, epekő, hasnyálmirigygyulladás, vagy májgyulladás figyelmeztető jeleként is jelentkezhet. Ezen kívül kísérő tünete lehet az agy betegségeinek, a migrénnek, a hormon és anyagcsere zavaroknak, vagy épp a daganatos megbetegedéseknek. 

Ha lelkünk nincs rendben, akkor is felbukkanhat. Az erős negatív érzelmek, a szorongás, a kimerültség vagy a stressz is hányingerrel járhat. 

 A bélflóra és a hányinger

 A bélflóra egészséges működése esetén semmilyen furcsaságot nem tapasztalunk. Ha viszont felborul a természetes egyensúlya, akkor rengeteg probléma jelentkezhet!

Nem csak a helytelen táplálkozás lehet a kiváltó ok, de egy antibiotikum kúra, egy stresszes élethelyzet vagy valamilyen káros szenvedély (alkoholfogyasztás, dohányzás) is könnyedén eltolhatja a megfelelő egyensúlyt. 

Ha gond van a bélflórával, akkor az általában emésztőrendszeri tünetek formájában jelentkezik. Az egyik tipikus panasz a hányinger, hányás.

Ha a hányinger hosszabb ideje fennáll, akkor már valószínűleg nem csak a bélbaktériumok okozzák a problémát, hanem valamilyen konkrét betegség is áll a háttérben. 

Ahhoz, hogy ezt megelőzhessük, muszáj odafigyelnünk a bélflóránk egészségére!

 Természetes hányáscsillapítók

 Ha nem áll komolyabb betegség a háttérben, akkor ne nyúljunk azonnal hányáscsillapító készítményekhez! Számos olyan természetes módszer létezik, amelyekkel otthon is kezelhetjük a problémát. 

  • Bizonyos gyógynövények, mint például a gyömbér, a borsmenta, vagy a köménymag évezredek óta ismertek, mint hatékony hányáscsillapítók. Érdemes adni nekik egy esélyt!
  • Ha rendszeresen visszatérő vendég a hányinger, akkor étkezésünk megváltoztatásával is sokat tehetünk annak megszüntetéséért. Kerüljük a nehéz, zsíros ételeket, és fogyasszunk egyszerű, könnyen felszívódó, keményítőben gazdag élelmiszereket!
  • A friss levegő, és a hidegvizes borogatás is segíthet helyreállítani a közérzetet. Ha émelygünk, semmiképp se álljunk, inkább üljünk vagy feküdjünk le, nehogy a szédülés következtében balesetet szenvedjünk!
  • Vannak olyan esetek, amikor az orvos a legjobb megoldás. Ha a hányás órákig jelentkezik, a folyadékot sem tudjuk magunkban tartani, vagy fennáll a kiszáradás veszélye, akkor kérjünk segítséget! 

 Gondoskodj a bélflórádról!

 Ha a bélflóra állapota megfelelő, akkor kisebb az esélye a különböző emésztőrendszeri panaszok kialakulásának. Ellenkező esetben komoly következményekkel kell szembenézned!

Ne várd meg, amíg nagy a baj, tegyél ellene időben! Kattints a linkre, és nézd meg, mi mit teszünk bélbaktériumaink egyensúlyáért!

Kattints a megfelelő ikonra, és olvasd el!