Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Miért fogyasszunk több rostot?

Miért fogyasszunk több rostot?

Mai rohanó világunkban kevés időt szánunk a táplálkozásra. Bekapunk valamilyen félkész- vagy készételt, és már menetelünk is tovább. Ezzel egy probléma van: a szervezetünk számára nélkülözhetetlen tápanyagokból sokkal kevesebbet fogyasztunk, mint kellene! Ezek közé tartozik a rost, amely bár szükséges lenne egészségünkhöz, valahogy mégis mindig háttérbe szorul! Legújabb blogcikkünkben összeszedtük, miért érdemes rá jobban odafigyelni!

Miért kell a rost?

 

A táplálkozási szakértők előtt már régóta ismert, hogy a túl kevés rost fogyasztása mennyire káros hatással van a szervezetünkre. De mi lehet ennek az oka? Mit tud ez a tápanyag? 

Az élelmiszerek vízben oldódó vagy vízben oldhatatlan rostokat tartalmaznak. Megtalálhatóak a friss zöldségekben és gyümölcsökben, a teljes kiőrlésű gabonatermékekben, de a hüvelyesekben is. 

Számos pozitív hatása van annak, ha megfelelő mennyiségben fogyasszuk. Mivel emésztés során képes megkötni a káros anyagokat, ezért azokból kevesebb szívódik fel a szervezetben. Ennek köszönhetően biztosítja a panaszmentes emésztést, csökkenti a szorulás kialakulásának kockázatát. Mivel a káros anyagok kiürítéséről is gondoskodik, ezért csökkenti a vastagbélgyulladás kialakulásának kockázatát. Szabályozza a vércukorszintet, ennek köszönhetően a cukorbetegség megelőzésében is segítséget nyújt. 

 

Tények és tévhitek

 

Sajnos a rosttal kapcsolatban még mindig rengeteg tévhit kering. Nézzünk meg néhányat a leggyakoribbak közül!

Láthatjuk, hogy mennyire egészséges. Akkor minél többet kell fogyasztani belőle, nem? Sajnos ez nem ilyen egyszerű. A túl sok rost épp olyan kellemetlen panaszokat okozhat, mint a túl kevés. Ha meghaladjuk a napi ajánlott mennyiséget, akkor emésztőrendszeri problémákkal találhatjuk szembe magunkat, mint például puffadás, hasmenés, nagy mennyiségű székletürítés. Ez utóbbi azért is veszélyes, mert emiatt rengeteg értékes anyag (vitamin, ásványi anyag) távozik a testünkből. 

Mások attól tartanak, ha túl sok rostot fogyasztanak, az rossz hatással lesz fogyókúrára, megnehezíti a súlyvesztést. Ez egyáltalán nem igaz, a rostdús étrend elősegíti a teltségérzet kialakulását, emiatt kisebb mennyiségű étel is elegendő lesz. Túlsúllyal küszködők számára bátran ajánljuk!

A harmadik gyakori tévhit, hogy a rost csak az emésztőrendszerre van pozitív hatással. A valóság azonban teljesen más. Rendszeres fogyasztásuk esetén csökkenhet a koleszterinszint, a magas vércukorszint, ennek következtében pedig a szív-és érrendszeri betegségek kockázata is. 

 

Így fogyassz több rostot

 

A rostok tehát fontos szerepet játszanak a táplálkozásunkban. Hogyan tudunk jobban odafigyelni arra, hogy a megfelelő mennyiségben fogyasszuk? 

  • Felnőttek számára a napi ajánlott rostmennyiség 25-30 gramm, érdemes ezt szem előtt tartani. 
  • A gyümölcsök és zöldségek fogyasztása az egyik legfontosabb tényező. Ha lehet, inkább nyers formában együk őket, ugyanis főzés során értékes anyagaik egy részét elveszítik. 
  • A rost csak akkor tud hasznosulni a szervezetben, ha mellé gondoskodunk a rendszeres, elegendő mennyiségű folyadékpótlásról. 
  • Válasszunk prebiotikum tartalmú étrend kiegészítőket! Ezek olyan természetes rostok, amelyek jó hatással vannak a bélrendszerben található, hasznos baktériumokra. 

 

Gondoskodj a bélflórádról!

 

A rostdús táplálkozást sosem késő elkezdeni. Vágj bele akár ma!

Ha az élelmiszerek mellett egyéb módon is szeretnél tenni azért, hogy több rostot juttass a szervezetedbe, akkor érdemes egy prebiotikum tartalmú étrend kiegészítőt is használnod. Ezek a prebiotikumok táplálékot biztosítanak a beleinkben élő hasznos baktériumoknak, ezáltal hozzájárulnak az emésztésünk és az immunrendszerünk helyreállításához. Kattints a linkre, és nézd meg, nekünk mi vált be!