Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Mikortól veszélyes a hasmenés?

Mikortól veszélyes a hasmenés?
Nincs is kellemetlenebb annál, mint amikor a mosdóhoz vezető utat futva kell megtenni. A hasmenés bármikor, bárkit érinthet, de jó hír, hogy általában néhány nap alatt lecseng. De ez csak abban az esetben igaz, ha egyszerű ételmérgezés, esetleg vírus okozza. Ha nagyobb a baj, akkor rendszeresen visszatérő vendég lehet a hétköznapokban. De vajon mitől lehet ez? És mikortól válik veszélyessé? Legújabb blogbejegyzésünkben utánajártunk.

 

Egyszerű emésztési probléma, vagy sem?

Élete során legalább egyszer mindenki találkozik a hasmenéssel. Bár való igaz, jelenléte nem a legkellemesebb egy rohanó hétköznap, ha rövid ideig tart, akkor könnyedén átvészelhetjük. 

A gyakori székelési inger hátterében általában valami egyszerű indok áll. Vírusfertőzés, ételmérgezés, hashajtó, stressz, alkoholfogyasztás vagy egyéb gyógyszerek (pl. antibiotikum) is felelősek lehetnek egy-egy mosdóban töltött napért. 

Ám sajnos előfordulhat, hogy ennél sokkal komolyabb a baj. A gyakori hasmenést ugyanis különböző emésztőrendszeri betegségek is okozhatják. Ilyen lehet például az ételintolerancia, az irritábilis bél szindróma, vagy a bélgyulladás is. Ebben az esetben a tünetek nem múlnak el néhány nap alatt, sőt: szinte minden napunkat megkeseríthetik. 

Talán mondanunk sem kell, hogy ez mekkora károkat okozhat a szervezetben, különösen gyerekek vagy idősebbek esetén! 

Egy érdekes kutatás

 

Egy érdekes kutatás

Sokan legyintenek, ha rossz a gyomruk: ugyan, majd elmúlik! Sajnos a számok nem ezt mutatják.

A WHO felmérései szerint évente 2,5 milliárd hasmenéses esetről számolnak be. Ami a döbbenetes az az, hogy naponta közel 1400-an halnak meg a hasmenés okozta következmények miatt!

Pedig a probléma könnyedén megelőzhető lenne. A kutatók ugyanis már régóta tudják, hogy a bélflóra helyreállításával csökkenthetjük a hasmenéses tüneteket. Úgy tartják, hogy 3 baktériumtörzs az, amely leginkább pozitív irányba tereli az emésztést: L. rhamnosus és a L. reuteri mellett a Saccharomyces boulardii. Amennyiben ezeket a probiotikumokat szedjük, illetve ügyelünk arra, hogy ne száradjunk ki, a hasmenés gyorsabban megszűnhet. 

Természetesen konkrét emésztőrendszeri betegségek esetén nem szabad csodát várnunk, ám a probiotikumok akkor is remek kiegészítői lehetnek a kezelésnek. 

Vess véget a hasmenésnek!

Ha nem szeretnénk az egész napot a mosdó közelében tölteni, akkor néhány tanács betartásával sokat tehetünk azért, hogy enyhüljön a hasmenés. 

  • Vannak, akiknek ilyenkor étvágyuk sincs, de ha nekünk mégis lenne, akkor is figyeljünk arra, hogy csak könnyen emészthető ételeket fogyasszunk! A zsíros, nehéz, fűszeres ételek csak tovább terhelik az amúgy is legyengült emésztőrendszert. 
  • Hasmenés során rendkívül fontos a folyadékpótlás. Ha enni nem is tudunk, legalább igyunk!
  • A kurkuma hatóanyaga a kurkumin megfelelő formában, csillapíthatja az emésztőrendszer gyulladásos problémáit
  • Ha a hasmenés napokig tart, és még mindig nem akar szűnni, vagy esetleg még komolyabb tüneteket tapasztalunk, forduljunk orvoshoz! Elképzelhető, hogy valami súlyosabb gond áll a háttérben. 
  • A hasmenés enyhítésében sokat segíthet az, ha pótoljuk a jó bélbacikat. Ezt megtehetjük például étrendkiegészítők formájában. 

Támogasd emésztésed helyes működését! 

Rohanó világunkban már nem sokat törődünk egészségünkkel. Ennek eredményeképp egyre súlyosabb és súlyosabb egészségügyi problémák bukkanak fel a hétköznapjainkban. Pedig ha időben tennénk magunkért, mindez megelőzhető lenne! 

Ha rendszeresen gondoskodunk bélflóránkról, és csökkentjük az emésztőrendszerünk gyulladását, akkor távol tarthatjuk magunkat az emésztési panaszoktól. Kattints a linkre, és nézd meg, mit ajánlunk!