Fáj, puffad, csikar? Étkezés után rövid időn belül meg kell látogatnod a mosdót? Nem tudod jó étvággyal elfogyasztani kedvenc ételedet, mert félsz a következményektől? Az emésztőrendszeri panaszok sokak életét keseríti meg. Egyre többen törődnek bele abba, hogy számukra az evés nem élvezet többé. Nekik egyszerűen rossz az emésztésük. Pedig lehet tenni azért, hogy az étkezés ismét öröm legyen. De hogyan? Nos, összeszedtünk néhány hasznos tippet:
Az emésztési panaszokról
A folyamatos teltségérzet, a puffadás, a hányinger, a gyomorfájdalom, a gyomorégés, a hasmenés, a székrekedés, a gyomorgörcsök nem normális tünetek étkezés után. Ezek mind-mind figyelmeztető jelek, hogy az emésztőrendszerben valami nincs rendben.
A panaszok általában étkezés után azonnal, vagy rövid időn belül jelentkezhetnek. Változó, hogy milyen hosszú ideig állnak fenn, rossz esetben akár órákig is kínozhatnak minket.
Az étkezések nem csak a szervezetet terhelhetik le, de a hangulatunkat is megpecsételhetik. Nem ritka, hogy utána feszültség, levertség, vagy rosszkedv kerít a hatalmába.
A tünetek hátterében elsősorban a helytelen táplálkozás, a túl zsíros, fűszeres, nehéz ételek fogyasztása áll. Azonban akár emésztőrendszeri betegség következményei is lehetnek.
Ha nem teszünk semmit, akkor minden egyes étkezés után számolni kell ezekkel a kellemetlenségekkel. Ez hosszú távon megkeserítheti az életünket, az evés öröm helyett kínszenvedéssé válhat.
Az epesav lenne a ludas?
Az orvostudomány számára nem titok, hogy az epesav mennyire fontos szerepet játszik az emésztésben. Ha megfelelő mennyiségben termelődik a szervezetben, akkor nem lesz problémánk az emésztéssel.
Ahhoz, hogy megértsük, milyen gondokat okozhat a hiánya, először tisztában kell lennünk a feladatával. Az epesav felelős a zsírok lebontásáért. Ha a szervezetben nincs elég mennyiségű epesav, akkor ezeket a zsírokat képtelenek leszünk lebontani. A nem jól megemésztett étel pedig panaszokat okozhat.
Az epesav mennyiségét számos tényező befolyásolhatja. A nyugati étrend, azaz a nagy mennyiségű tartósított, alacsony rosttartalmú, magas zsír-, cukor- és sótartalmú élelmiszerek hatására az epe kevesebb savat termel, épp úgy, ahogy a stressz, a gyulladások, különböző gyógyszerek, vagy epehólyagműtét miatt.
Az epesav normál esetben képes megállítani a különböző, betegségeket kiváltó káros baktériumok, gombák (például Candida) elterjedését. Ha viszont kevés van belőle, akkor ezek szabad utat kapnak, a rosszul emésztett táplálékon pedig még gyorsabban elszaporodhatnak.
Tedd könnyebbé az emésztést!
Az emésztési panaszokkal nem kell együtt élnünk. Étkezési szokásaink megváltoztatásával például máris sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a kellemetlen tüneteket!
- Fogyassz magas rosttartalmú ételeket, joghurtot, kerüld a túl zsíros ételeket! Ezek megkönnyítik az emésztést.
- A jó emésztéshez a szervezetnek szüksége van a folyadékra. Gondoskodj a megfelelő folyadékpótlásról!
- A stressz sok esetben felelős a panaszokért. Sajátíts el hasznos stresszkezelő módszereket, hogy kordában tartsd!
- Bár a savlekötő gyógyszerek ideig-óráig megoldást nyújthatnak, rendszeres használatukkal a gyomor elveszítheti a természetes savasságát, mely káros baktériumok elszaporodásához vezethet. Ne a tüneteket kezeld, inkább a probléma gyökerét küszöböld ki!
- Ha nemrég epehólyag műtéten estél át, akkor tegyél azért, hogy bélflórád baktériumai rendben legyenek. A probiotikus étrendkiegészítők jó szolgálatot tehetnek ilyenkor!
Ne törődj bele a kellemetlen tünetekbe!
Az emésztési panaszok elvehetik tőlünk az evés örömét. Nem kell, hogy ebbe belenyugodj!
Tehetsz azért, hogy szervezetedben elegendő mennyiségű epesav álljon rendelkezésre.
Kattints a linkre, és nézd meg, nekünk mi segít!