Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Nyugati étrend: Egyenes út a depresszióhoz?

Nyugati étrend: Egyenes út a depresszióhoz?
A nyugati étrend nem egy új, divatos fogyókúra, hanem a mai modern korra jellemző, egészségtelen táplálkozási szokások összefoglaló neve. Akarva-akaratlanul a többség ezt az étrendet követi, amivel hosszú távon egészségünkkel fizetünk. De nem csak fizikai állapotunkról van szó: ugyanis étkezésünk a mentális egészségünkre is rányomhatja a bélyeget! De hogyan lehetséges ez? Legújabb blogbejegyzésünkben utánajártunk, hogyan teszi tönkre életünket a nyugati étrend.

 

A helytelen táplálkozás depresszióhoz vezet? 

Talán elsőre furcsának tűnik, hogy az ételek képesek befolyásolni a hangulatunkat. De ha belegondolunk, hogy a csokoládé boldogsághormonokat termel, már nem is tűnik olyan nagy butaságnak, igaz? 

Wendy Oddy, a Tasmaniai Egyetem professzora egy érdekes kísérletet végzett, hogy megvizsgálja a mentális állapot, illetve a táplálkozás közötti összefüggéseket. Kutatásában több, mint 2500 gyermek és kamasz vett részt. A gyermekeket táplálkozásuk alapján külön csoportba osztották: az egyikbe az egészséges táplálkozás követői kerültek, míg a másikba azok, akik a nyugati étrendet részesítették előnyben, azaz például nagy mennyiségben fogyasztottak feldolgozott élelmiszereket, édességeket, illetve vörös húsokat. Az eredmény meglepő!

A kutatás végeztével úgy találták, azok között a gyermekek között, akik egészségtelenül táplálkoztak, sokkal többen szenvedtek mentális gondokkal, például depresszióval. De vajon mi lehet ennek az oka? 

Főbűnös a nyugati étrend?

 

Főbűnös a nyugati étrend

Nem titok, hogy táplálkozásunk egész szervezetünk működésére hatással van. Befolyásolja testsúlyunkat, egészségünket, immunrendszerünket, illetve ezek szerint a mentális állapotunkat is… 

De hogyan lehetséges ez? Hát a bélbaktériumoknak köszönhetően!

A bélrendszerünkben számos különböző baktérium található, amelyek a normál emésztési folyamatokért felelősek. Ezek közül megtalálhatóak olyanok, amelyek kis mennyiségben ártalmatlan, elszaporodva viszont komoly károkat tudnak okozni. 

Ha helyesen táplálkozunk és egészséges életet élünk, akkor a bélben található baktériumok egyensúlyban vannak egymással. Ha azonban nem így teszünk, felborul az egyensúly, ami a rossz baktériumok elszaporodásához vezet. Ezzel együtt a szervezetben gyulladásos folyamatok indulnak el, amely rossz hatással lehet egészségünkre. 

Kutatók már bizonyították, hogy az agyunk és bélrendszerünk között közvetlen kapcsolat van. Emiatt ha a bélflóra egyensúlya elmozdul, akkor az mentális állapotunkra is hatással lehet: stressz, szorongás, vagy depresszió alakulhat ki. 

Hogy ezeket megelőzzük, itt az ideje búcsút inteni a nyugati étrendnek! 

Így fordíts hátat a helytelen étkezésnek

Ha rendszeresen kerül a tányérodra magas cukor-, zsír- vagy sótartalmú étel, ha nem veted meg a vörös húsokat, ha kedveled a finomított fehér lisztet tartalmazó ételeket, és ritkán eszel gyümölcsöt, zöldséget, akkor bizony téged is fenyegethet az egészségkárosodás. Szerencsére tehetsz ellene azzal, hogy változtatsz a táplálkozásodon! 

  • Reformáljuk meg étkezésünket! A magas rosttartalmú ételek, a zöldségek, gyümölcsök, fehér húsok fogyasztása sokkal egészségesebb étrendet eredményez. Iktassuk ki a hétköznapokból a magas cukor-és zsírtartalmú élelmiszereket, a nassolnivalókat, illetve a cukros üdítőitalokat! 
  • Kerüljük a bolti, feldolgozott élelmiszereket, és ha tehetjük, inkább mi magunk készítsük el ételeinket! 
  • Gondoskodjunk bélflóránk egyensúlyának megőrzéséről! Ebben a különböző étrendkiegészítők, illetve probiotikumokat és prebiotikumokat tartalmazó ételek lehetnek a segítségünkre. 

Hozd helyre bélflórádat! 

Ha eddig a tudtod nélkül, de nyugati étrenden éltél, akkor bizonyára bélflórád nincsen túl jó állapotban. Ez esetben már most kezdj el gondoskodni róla, mielőtt komolyabb problémákat tapasztalsz!