Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

A szénhidrát „rossz” a bélrendszernek?

A szénhidrát „rossz” a bélrendszernek?

A szénhidrátszegény diéták elterjedésének okán könnyen elhihetjük azt mítoszt, hogy a szénhidrát „rossz”. Valójában a szénhidrátok olyanok, mint a táplálkozás bármely más eleme: messze nem fekete-fehér. Ahhoz, hogy megértsük, hogyan hatnak a különböző szénhidrátok a szervezetre, meg kell vizsgálnunk, mit tesznek az emésztőrendszerünkben élő baktériumok gyülekezetével. 

 

Hogyan befolyásolják a szénhidrátok az emésztést és a bélrendszer egészségét?

A szénhidrátoknak két fő típusa van, az egyszerű és összetett, és nagyon eltérő módon hatnak a bélrendszerre.

Egyszerű szénhidrátok

Az egyszerű szénhidrátok 1-2 cukor molekulából állnak. A szervezetnek nem okoz problémát, ha gyorsan lebontja ezeket a molekulákat (innen ered az „egyszerű” elnevezés).

Amikor azt mondják, hogy a szénhidrát „rossz”, valószínűleg ezekre az egyszerű szénhidrátokra utalnak. A gyümölcsökben található fruktóz, a tejtermékekben lévő laktóz, valamint a feldolgozott vagy finomított termékekben, például cukorkákban, asztali cukorban, szirupokban és üdítőitalokban lévő különféle cukrok.  

Az egyszerű szénhidrátok két kategóriája, a monoszacharidok (egyetlen cukormolekulák) és a diszacharidok (két egymáshoz kapcsolódó cukormolekula), könnyen felszívódnak a vékonybélben. Bár a könnyű, gyors felszívódás nagyszerűen hangzik, ha az emésztésről van szó, nem a legjobb megoldás. Mivel az egyszerű szénhidrátok gyorsan emésztődnek, a glükóz (vércukor) szintjének hirtelen emelkedéséhez vezethetnek. Általában jóval azelőtt megemésztődnek, hogy elérnék a vastagbelet, ahol éhes jótékony baktériumok billiói élnek. Ha ezeket a baktériumokat nem etetik, elkezdenek elpusztulni, így a bélrendszerünk érzékenyebbé válik a káros baktériumokkal szemben.

Az egyszerű szénhidrátok gyengítik a bélnyálkahártyát is, beengedve a méreganyagokat a véráramba, ahol gyulladást okozhatnak. Ez összefügg a gyulladásos bélbetegségekkel, mint például a Crohn-kór és a fekélyes vastagbélgyulladás.

Komplex szénhidrátok

Az összetett szénhidrátok, más néven poliszacharidok, legalább három cukormolekulából álló nagyobb láncokból állnak, így hosszabb időbe telik, amíg az alkotórészekre bomlik. 

A rostok alapvetően poliszacharidok, amelyekből létezik oldható rost, amely a bélben vízzel keveredve gélszerű anyagot hoz létre, amely védi a bélnyálkahártyát, és segíti a teltségérzetet, és az oldhatatlan rost, amely a bélmozgásban segítenek. 

Mik azok a bélbarát szénhidrátok?

Egész gyümölcs

Míg a gyümölcsben lévő fruktóz egy egyszerű szénhidrát, a gyümölcshéjban lévő rost egy összetett szénhidrát, amely jót tesz a bélrendszernek. 

Egész zöldségek

A gyümölcsökhöz hasonlóan a zöldség is fontos rostforrás. 

Teljes kiőrlésű gabonák

A teljes kiőrlésű gabonák, mint a zab, a barna rizs, a quinoa és az árpa magas élelmi rostban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok. Elősegítik a hasznos bélbaktériumok szaporodását és javítják a bélrendszert.

A teljes kiőrlésű gabonák különböznek a finomított gabonáktól, például a fehér kenyértől, amelyet gyakran búzalisztből készítenek. A búzalisztté való feldolgozása magában foglalja a korpa és a csíra eltávolítását. Ez eltávolítja a rosttartalom nagy részét, így finomított szénhidrát lesz, amely valószínűleg gyorsan felszívódik, és megugrik a vércukorszint. Tehát bár a kenyér szerkezetileg összetett szénhidrát, feldolgozás után inkább egyszerű szénhidrátként működik.

Hüvelyesek

A hüvelyesek, például a lencse, a csicseriborsó, a feketebab és a vesebab tele vannak rostokkal, amelyek táplálják a hasznos bélbaktériumokat. 

Rezisztens keményítők

Lassan emészthető, ellenálló keményítőt találhatunk útifűben, hüvelyesekben, diófélékben, magvakban, teljes kiőrlésű gabonákban, éretlen (zöld) banánban.

Néhány tejtermék 

A meglévő tanulmányok azt mutatják, hogy a tejtermékeknek jótékony és negatív hatásai is vannak a bél mikrobiómjára nézve. Úgy tűnik, hogy az erjesztett tejtermékek, mint a joghurt és a kefir jobban erősítik a jótékony baktériumokat, mint a nem fermentált társaik. 

Nem minden szénhidrát ellenség, így ne dobjuk ki a csecsemőt a fürdővízzel együtt, miközben kiéheztetjük szervezetünk alapvető mikrobiális munkaerejét. Ehelyett koncentrálj arra, hogy többet fogyassz az összetett szénhidrátokból, amelyek táplálják a jótékony bélbaktériumokat, miközben pedig csökkented a feldolgozott és finomított egyszerű szénhidrátokat.

Némi segítség jól jön, ha elakadnál. A Gastrodem+PRO termékkel biztosan nem fogsz mellé lőni, ellenben szénhidrát ide vagy oda, biztos lehetsz abban, hogy teljes értékű támogatást nyújtasz a bélflórának.