Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Szénhidrát: lassú méreg, vagy éltető energia?

Szénhidrát: lassú méreg, vagy éltető energia?

Rengeteg szó esett már arról, hogy a túl sok szénhidrát nem tesz jót a szervezetnek.

Nem csak a bélflóránk sínyli meg, de a plusz kilók, az inzulinrezisztencia, az emésztőrendszeri panaszok vagy az állandó kimerültség is visszavezethető a túl magas szénhidráttartalmú étrendre. Amiről azonban kevesen tudnak, hogy abból is baj lehet, ha túl keveset fogyasztunk belőle!

Akkor most melyik az igazság? Legújabb blogbejegyzésünkben lerántjuk a leplet!

A szénhidrát szerepe étrendünkben

Bár a szénhidrátot a modern étrend egyik legveszélyesebb elemeként tartják számon, valójában fontos tápanyagaink közé sorolandó. Ételeink nagy részében megtalálható, szerepe pedig, hogy energiát biztosítson a szervezet számára a szellemi és fizikai tevékenységek elvégzéséhez. Ezek közé tartozik az agyműködés, a koncentrációs képesség, a tanulási folyamatok, az izmok működtetése, a veseműködés, az idegrendszer működése, a hormonális folyamatok és a sebgyógyulás is.

A finomított szénhidrát (amely megtalálható a kenyérben, péksüteményekben, tésztában) azonban valóban ártalmas lehet egészségünkre nézve. Ha túl sokat fogyasztunk belőle, akkor étkezés után a vércukorszintünk megemelkedik. Ennek következményeképp a hasnyálmirigy egyre több inzulint fog termelni, mivel az inzulin felelős azért, hogy a cukor eljusson a sejtekhez, ahol energiává válnak. Azonban a túlzottan nagy mennyiségű inzulin előbb-utóbb inzulinrezisztenciát válthat ki.

Ezen kívül a másik szembetűnő változás a súlyfelesleg megjelenése. A szénhidrátok gyorsan megemésztődnek, és kiürülnek a szervezetből, ezért étkezés után néhány órával ismét éhséget tapasztalhatunk. Emiatt többet fogunk enni, ami értelemszerűen egyenes utat jelent az elhízás felé.

Ha ez még nem lenne elég, a bélflóránkban található rossz baktériumok is könnyedén elszaporodhatnak a túl sok szénhidrát hatására, ez pedig emésztőrendszeri problémákat okozhat.

Ha ennyire káros, akkor nem lenne egyszerűbb kiiktatni az étrendünkből? Sajnos a képlet nem ilyen egyszerű!

Élet szénhidrát nélkül

A szénhidrát nem akkora mumus, mint ahogy gondolnánk. Sőt, a megfelelő mennyiségben és összetételben fogyasztva kifejezetten szükségünk van rá! Mi történik, ha teljes mértékben megszabadulunk tőle?

A szénhidrát tilalom kezdetén az első dolog, hogy a szervezet nagy mennyiségű vizet veszít. Ez megtévesztő lehet egy fogyókúra kezdetén, hiszen könnyedén hihetjük azt, hogy megindult a súlyvesztés. Ennek azonban épp az ellenkezője igaz.

Az emésztés, az anyagcsere lassulni kezd, aminek hatására növekszik az éhségért felelős hormonok mennyisége. Hosszú távon tehát épp, hogy elhízást eredeményezhet.

Ezen kívül jelentkezhet még alacsony vércukorszint, fejfájás, koncentrációs zavarok, rosszullét, hosszú hetekig elhúzódó fejfájás, állandó fáradtságérzet, hangulatváltozás, sőt, akár depresszió is!

Hogy ezeket elkerüljük, muszáj tehát szénhidrátot fogyasztanunk- de nem mindegy, hogyan!

Így találd meg az egyensúlyt

A szervezetünk normál működéséhez zsírokra, fehérjékre, és szénhidrátokra is szüksége van. A kulcs: a mértékletesség!

  • Ne válts életmódot egyik napról a másikra! Bár alapvetően jó döntésnek tűnhet, ha egészséged érdekében hátat fordítasz mindenféle káros táplálkozási szokásnak, a hirtelen váltás extrém módon terheli meg a szervezetet. Haladj lépésről lépésre!
  • Ami talán a legjobban számít, az elfogyasztott szénhidrát milyensége. A lassan felszívódó szénhidrátok, amelyek megtalálhatóak például a sajtban, túróban, tejfölben, a tökfélékben vagy a gyökérzöldségekben kifejezetten hasznosak egészségünk szempontjából.
  • Mellőzd a gyorsan felszívódó szénhidrátforrásokat, mint a burgonya, a fehérliszt, a rizs, a gabonafélék, és a cukor!
  • Ha bizonytalan vagy, kérd ki egy dietetikus vagy táplálkozási szakértő véleményét! Mindenkinek máshogy működik a szervezete, ezért nem érdemes egy általános diétához tartani magad.

Ne menjünk el szó nélkül a bélflóra mellett!

A kiegyensúlyozatlan táplálkozás rendkívül megviseli a bélflóra érzékeny baktériumait. Akár túl sok, akár túl kevés szénhidrátot fogyasztunk, fennáll a veszélye, hogy a rossz bélbacik átveszik az irányítást, a jó baktériumok pedig háttérbe szorulnak.

Ha táplálkozásodra odafigyelsz, akkor bélflórádról is gondoskodnod kell!

Kattints a linkre, és nézd meg, mi hogyan vigyázunk bélflóránkra!