-
PUFFADÁS ÉS ROSSZ LEHELET
A puffadás és a böfögés számos okból előfordulhat, de többnyire annak az eredménye, hogy mit és hogyan eszünk vagy iszunk. A puffadás az emésztőrendszerünkben fellépő túlzott gázképződés jele, melynek oka, hogy nincs elég emésztőenzim a gyomrunkban ahhoz, hogy lebontsuk az ételt.
A krónikus rossz lehelet szakkifejezése a halitózis, amely a legtöbb esetben olyan szagokat kiváltó mikrobákból ered, amelyek a fogaink között, az ínyünkben és a nyelvünkön élnek.
Emelje fel gyomorsav szintjét némi hozzáadott emésztőenzimmel, úgy mint az almaecet vagy citromos víz segít lebontani és megemészteni az ételt. A probiotikumok segítenek az egészséges bélflóra és emésztés kialakításban, emellett a rossz lehelet is megszűnik.
2. CUKOR IRÁNTI SÓVÁRGÁS
A bélbaktériumok valójában speciális fehérjéket választanak ki, amelyek hasonlóak az éhségérzetet szabályozó hormonokhoz. Ezek a fehérjék hatással vannak az étkezési iránti vágyunkra és a hangulatunkra is.
Az egyensúly felborulása során nagyobb ingert érzünk az édes ételek fogyasztása iránt, amelyben viszont a kellemetlen baktériumok jobban fejlődnek.
A megfelelő baktériumok táplálása minőségi probiotikummal segíthet eltávolítani azokat a baktériumokat, amelyek miatt vágyat érzünk a cukros ételek fogyasztása iránt.
3. SZÉKREKEDÉS, HASMENÉS ÉS GÁZKÉPZŐDÉS
Függetlenül attól, hogy a fenti három tünetek közül melyiket tapasztaljuk, vagy akár mindegyiket, biztos jele az egészségtelen bélrendszernek. Amikor a bélrendszerünk egészséges, a székletürítés is megfelelő. Az sem jó, ha túl gyors az ürítés, mert lemaradunk a fontos tápanyagok felszívódásáról, ha pedig székrekedésünk van, és az étel túl sokáig marad bennünk, az mérgezést okozhat szervezetünkben.
Ha a mikrobiom kiegyensúlyozatlan, akkor bizony szabálytalan bélmozgást és hasmenést, gázképződés okozhat. A fokozott gázképződés annak a jele, hogy az élelmiszer erjed a belekben. Ez akkor fordul elő, ha nincs elegendő gyomorsav vagy felborul a baktériumok egyensúlya az elfogyasztott étel lebontásához.
Maradjon hidratált, igyon sok vizet. Egyen probiotikumban gazdag ételeket és/vagy vegyen be minőségi probiotikumot az egészséges mikrobiom érdekében.
4. ÉLELMISZER INTOLERANCIA ÉS ÉRZÉKENYSÉG
Bizonyos ételekkel szemben gyakran tapasztalhatunk érzékenységet, amikor azonnal felfúvódást érezhetünk. A leggyakoribb ételintolerancia a gluténnal, tejtermékekkel és a diófélékkel szemben tapasztalható. Ha ételintoleranciát tapasztal, annak szinte mindig a szivárgó bél szindróma a következménye Ez az a jelenség, amikor a bél-gát megsérül, ami nem ideális állapot, mivel ez a kapuőr, amely eldönti, hogy mi kerüljön be és mi maradjon ki az emésztőrendszerünkből.
Amikor a bél-gát átjárhatóvá válik, az élelmiszer-fehérje molekulák kijuthatnak a véráramba. Mivel ezek a fehérjék nem tartoznak az emésztőrendszeren kívülre, a szervezet aktiválja az immunválaszt és megtámadja őket. Ez az immunválasz ételintoleranciaként és érzékenységként jelenik meg.
Remek kiindulópont lehet, ha megfigyeli, hogy mely élelmiszerek okozzák a problémát, majd teszteli, hogy mi történik, ha ezeket elhagyja.
5. INSTABIL HANGULAT ÉS SZELLEMI JÓLÉT HIÁNYA
A bél-agy tengely miatt ma már köztudott, hogy bélrendszerünk egészsége összefüggésbe hozható a depresszióval, a szorongással és a hangulati ingadozással. Az egészségtelen vagy kiegyensúlyozatlan bélrendszer befolyásolja a szerotonin és a dopamin – a boldogsághormonok – és a D-vitamin felhasználási képességét a szervezetünkben.
A szerotonin nagy része és dopamin körülbelül fele a bélrendszerben termelődik. Ha szivárgó bélrendszerünk van, szervezetünk elveszíti az általa termelt szerotonin és dopamin nagy részét. Ennek eredménye, hogy a szervezetünk arra törekszik, hogy növelje boldogsághormonját, és kiegyensúlyozott hangulatot hozzon létre.
Kerülni kell az olyan bélkárosító ételeket, mint az alkohol, a kávé és a cukor. A minőségi és elegendő alvás, és a vízfogyasztás, szintén szükséges, hogy bélrendszerünk és testünk pihenjen, helyreálljon, ami rendkívül hasznos bélrendszerünk és elménk egészségéhez.
6. GYENGE IMMUNRENDSZER
Tudta, hogy immunitásunk 80%-a a bélben található? Ez azért van így, mert itt termelünk ellenanyagokat a betegségek ellen, és azért is, mert amikor eszünk, emésztőrendszerünk és immunrendszerünk felméri, hogy az elfogyasztott étel veszélyt jelent-e.
Amikor olyan ételeket eszünk, amelyeket szervezetünk nem igényel, – akár allergia és érzékenység miatt, akár azért, mert ezek még több stresszt okoznak az emésztőrendszerünknek (például alkohol és cukor), akkor immunrendszerünk felveszi a harcot, hogy megküzdjön „sürgős” problémával, vagyis az elfogyasztott élelmiszerekkel.
A jó hír az, hogy amikor támogatjuk a bélrendszerünket, akkor az immunitásunkat is támogatjuk. A savanyú káposzta vagy a kombucha tele vannak jótékony baktériumokkal a bélrendszerünk számára, és hogy a hagyma, a fokhagyma és a hüvelyesek természetes probiotikumok, ezért pótoljuk ezeket.
7. BŐRPROBLÉMÁK, MINT EKCÉMA ÉS AKNE
Amikor testünk idegen betolakodónak vél egy molekulát, az immunrendszerünk aktiválódik, megtámadja, és megpróbálja kiüríteni a szervezetből. Az idegen molekulák a nyirokrendszerbe kerülnek, ahol azután méreganyagként kiürülnek a szervezetből. Ha a nyirokrendszer nem képes teljesen feldolgozni, megpróbálhatja eltávolítani őket a bőrön keresztül. Ez aztán számos bőrbetegséget okoz, például akné, ekcéma és pikkelysömör formájában.
Ápolja a bél nyálkahártyáját csontleves fogyasztásával, vagy minőségi kollagén termékekkel, amely alkalmas a szivárgó bél szindróma csökkentésére. Ezt kiegészítheti omega 3 zsírsavakkal, magas DHA/EPA tartalommal, amely segít megnyugtatni és helyreállítani a bőrt.
8. ROSSZ ALVÁS ÉS ALACSONY ENERGIASZINT
Az egészséges bélrendszer létfontosságú a jó éjszakai alváshoz, fordítva szintén igaz. Ennek oka, hogy egészséges bélrendszerre van szükségünk ahhoz, hogy az alváshormon, a melatonin és az ébrenléti hormon, a kortizol a megfelelő mennyiségben és időben fogyjon és áramoljon.
Probiotikumok napi szintű bevitelével, amelyek képesek elnyomni a nem oda illő rossz baktériumokat, amelyek olyan ételek utáni sóvárgáshoz vezetnek, amelyek tápanyagtartalma kevés, ellenben megnehezíti szervezetünk számára az energiát adó tápanyagok felszívódását.
Mit jelentenek az eddig leírtak?
Előfordulhat, hogy a fenti jelek bármelyikét tapasztalja, de nem tulajdonít neki nagy jelentőséget. Az élet normális részének tűnik, ha délután 3 órakor az életünket adnánk valamilyen édességért. Amint elkezdjük megérteni, hogy bélrendszerünk milyen szerepet játszik egészségünkben és étrendünkben, elkezdhetjük táplálni az egészségét, javítani a bél mikrobiómját, és elkezdhetjük javítani általános jólétünket.
Sokszor nem vesszük észre a jeleket vagy nem tulajdonítunk neki jelentőséget. Azzal is tisztában vagyunk, hogy az étkezésre odafigyelni nem mindig egyszerű, bármennyire is célul tűztük ki.
Erre nyújtunk megoldást. Csupán a napi egy kapszulára kell odafigyelnie, amely tartalmazza azokat a tápanyagokat, amelyre a bélflórájának szüksége van. Nézze meg, hogy mit tartalmaz, és hogyan tud ténylegesen hozzájárulni általános testi és szellemi jólétéhez.