Az emésztési gondjainkat általában nem osztjuk meg másokkal. Inkább csendben próbáljuk megoldani a helyzetet, csak nehogy valaki tudomást szerezzen róla.
Ennek ellenére a székrekedés mindent korosztályt érint (főleg az idősebbeket) és gyakrabban jelentkezik, mint gondolnánk! De vajon mi okozhatja a problémát, mikor válhat súlyossá, és hogyan tehetünk ellene?
Legújabb blogbejegyzésünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat!
A leggyakoribb okok
Normális bélműködés esetén egy felnőtt ember legalább naponta egyszer meglátogatja a mosdót. Székrekedésről akkor beszélhetünk, ha 48 óra hosszat nem ejtjük útba a toalettet, vagy pedig hetente három alkalomnál kevesebbszer érzünk ingert. A székletürítés ebben az esetben nehézkes, fájdalommal járhat, utána pedig marad a kellemetlen teltségérzet.
Szerteágazó oka lehet annak, ha valakinél rendszeresen jelentkezik székrekedés. A hiba egyrészt az életmódunkban keresendő. A mozgásszegény életmód, a rostszegény, helytelen táplálkozás, a túlzott stressz is okozhatja. Egy költözés vagy utazás során is tapasztalhatjuk, hiszen ezek is stresszforrásnak számítanak a szervezetünk számára. Bizonyos gyógyszerek is kiválthatják, de akár az alkohol- vagy kávéfogyasztás is eredményezheti.
Abban az esetben, ha átmenetileg jelentkezik, nincs okunk aggodalomra, hiszen valószínűleg a felsorolt dolgok állnak a háttérben. Ha viszont rendszeresen visszatérő vendég, lehetséges, hogy valamilyen betegség tünete!
Ajaj, betegség is lehet!
Bizonyos emésztőrendszeri betegségek esetén a betegeket gyakran gyötri székrekedés. A Crohn-betegség, az irritábilis bél szindróma, a különböző bélgyulladások okozzák a leggyakrabban. Ugyanakkor cukorbetegség, pajzsmirigyproblémák, vesebetegségek, agyvérzés vagy idegrendszeri betegségek kísérő tünete is lehet.
Mint a legtöbb betegség esetén, nem csak a fizikai tüneteket, de a lelkieket is érdemes figyelembe venni. A krónikus stressz és a szorongás rendkívül megterheli az emésztőrendszert, ez pedig székrekedés formájában “üthet” vissza.
Ha rendszeresen kínoz minket a székrekedés, azt nem szabad félvállról venni. Az egyik legismertebb következmény az aranyér, de a többi súlyos panaszról sem szabad megfeledkezni. Ha a széklet nem képes megfelelően távozni a testből, akkor a méreganyagok lerakódhatnak az emésztőrendszerben, ami gyulladásokat, fertőzéseket okozhat.
Ez a bélflóra érzékeny baktériumainak felborulásához vezethet, de a lista még közel sem teljes: bérelzáródás, végbélrepedés, magas vérnyomás, rossz közérzet, bőrproblémák, fejfájás, és még sorolhatnánk…
Ne hagyjuk, hogy ez megtörténjen!
Ezt tedd székrekedés ellen
A székrekedés nem csak kellemetlen, de akár az egész napot is tönkreteheti, arról nem is beszélve, hogy többféle súlyos betegséget okozhat. Nézzük, hogyan előzhetjük meg!
- Fontos a rostdús táplálkozás. A rostok elősegítik a táplálék mozgását a bélben, emellett megakadályozzák a méreganyagok felszívódását. Fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséges, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérféléket!
- A folyadék segít fellazítani a salakanyagokat, így ügyeljünk arra, hogy minden nap legalább 2-3 liter vizet juttassunk be a szervezetünkbe!
- A probiotikumok szedése támogatja a megfelelő anyagcserét, valamint hozzájárulnak az emésztőenzimek termelődéséhez. Rendszeres szedésükkel megelőzhetjük a székrekedés kialakulását.
- Ha rendszeresen előfordul a székrekedés, akkor ajánlott orvoshoz fordulni, hiszen elképzelhető, hogy valamilyen emésztőrendszeri betegség okozza a tüneteket.
Hasznos segítség emésztőrendszeri problémákhoz:
Az emésztőrendszeri problémákat sokan félvállról veszik. Pedig nem csak az életkedvünket veheti el, de hosszú távon az egészségünk is rámehet!
Ahhoz, hogy elkerülhessük a panaszokat, minden egyes nap muszáj tennünk emésztőrendszerünk normál működéséért.
Kattints a gombra és nézd meg, mit tehetsz ezért!