Mi az a rost?
A rost egy szénhidrát típus, amely emésztetlenül halad át a gyomor-bél traktuson. Bár addig amíg a legtöbb szénhidrát cukor molekulákra, úgynevezett glükózra bomlik, a rost nem. Gyümölcsökből, zöldségekből, hüvelyesekből, diófélékből és gabonákból származó növényi anyagokban található. A rostok elsődleges feladata az emésztőrendszer működésének biztosítása, a bélmozgás szabályozása és a vastagbél egészségének megőrzése.
A rostok fajtái
Kétféle élelmi rost létezik: vízben oldódó és vízben nem oldódó. Bár mindkét fajta speciális egészségügyi előnyökkel jár, mindkettő nélkülözhetetlen az emésztéshez és az általános egészséghez.
Vízben oldódó rost
A rostok ezen fajtája feloldódik a vízben, zselés anyaggá alakul, nem emésztődnek meg azonnal a vékonybélben, ellenben a vastagbélbe jutva az ott élő baktérumok tápanyagaként szolgál. A vízben oldódó rostok segítenek szabályozni a bélműködést. Ez a rostforma rendkívül hasznos azok számára, akik rendszeres hasmenést tapasztalnak, továbbá segít csökkenteni a glükóz- és koleszterinszintet is. Vízben oldódó rostot tartalmaz a zabpehely, chia mag, diófélék, bab, lencse, alma és áfonya.
Vízben oldhatatlan rostok
Míg az oldható rostok vízben oldódnak, addig az oldhatatlan rostok nem. Ez a fajta rost felszívja a folyadékot, és más élelmiszerekhez tapad, hogy könnyebben átjusson az emésztőrendszeren ezzel megakadályozva a székrekedést. Az oldhatatlan rost teljes kiőrlésű gabonában például barna rizsben, búzakorpában és quinoában van jelen, továbbá leveles zöldségekben, diófélékben, magvakban, zöldségekben és héjas gyümölcsökben.
Rostokkal az egészségért
Nem kérdés, hogy az elegendő rost fogyasztása minden egészséges táplálkozás elengedhetetlen része. Íme néhány egészségügyi előnyei:
Rendszeres székletürítés
Mind az oldható, mind az oldhatatlan rostok elősegíthetik a rendszeres bélmozgást védve a székrekedés ellen. Ahogy az oldható rostok feloldódnak a vízben zselé szerű anyagot hoznak létre, amely lágyítja a székletet ezzel segítve a könnyebb távozást. Ezenkívül az oldhatatlan rostok kölcsönhatásba lépnek a bél nyálkahártyájával, így víz és nyálka jut a vastagbélbe, és elősegíti a bélmozgást.
Egészséges bél
Bizonyos típusú rostok táplálékként szolgálnak a bélrendszerben élő mikroorganizmusok billiói számára, így az elfogyasztott rost mennyisége nagyban hozzájárul a bélflóra egészségéhez. Egy egészséges, változatos bélrendszer képes befolyásolni egészségének számos vonatkozását, beleértve az immunrendszert és az anyagcserét. Más betegségek, például ízületi gyulladás és ekcéma ellen is védelmet nyújthat.
Alacsonyabb koleszterinszint
A koleszterin létfontosságú számos testi funkcióhoz, de a túl sok koleszterin a vérben növeli a szív- és érrendszeri betegségek, köztük a stroke és a szívroham kockázatát. A rostban gazdag étrend különböző módon csökkenti a koleszterinszintet olyan módon, hogy a megduzzadt rostok megkötnek, lassabban és fokozatosan szívódnak fel. A megkötött anyagok között ott van az epesav és koleszterin, így viszont kevesebb szívódik fel belőle, eredményeként alacsonyabb lesz a vér koleszterinszintje.
Egészséges szív
A rostban gazdag étrend a koleszterinszint csökkentésén túl a szívbetegségek egyéb kockázati tényezőinek csökkentésével is összefüggésbe hozható, mint a magas vérnyomás vagy az elhízás.
Vércukorszint szabályozás
Evés után az ételben lévő szénhidrátok nagy része cukorrá bomlik, ami a vérbe jutva eljut a sejtekhez, hogy energiát használjon fel. A vércukorszint emelkedése normális, de ha sok cukor kerül egyszerre a vérbe az vércukorszint-ugrásokat okozhat, és idővel ez negatívan befolyásolja az egészségét.
A rostok elősegíthetik a vércukorszint fokozatos emelkedését. Az emésztés során az oldható rostok feloldódnak a vízben, zselészerű anyagot képeznek, amely lassítja az emésztést, így az ételben lévő cukrok lassabb ütemben kerülnek a véráramba.
Segítség a fogyásban
Amint fentebb említettük, a rostok segíthetnek abban, hogy hosszabb ideig teltebbnek érezze magát. Ha fogyni szeretne, a rostok lesznek a segítőtársai.
Hogyan kezdjen hozzá?
A zöldségek, a héjas gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák, a babok, a magvak és a diófélék általában jó rostforrások. A változatos, egészséges bélflóra kialakításának elősegítése érdekében fogyasszon különböző forrásokból származó különféle rostokat.
-
Víz, víz és víz! A túl sok rost és kevés folyadék kellemetlen mellékhatásokhoz vezethet, mint a görcsök, túlzott gázképződés vagy székrekedés.
-
Legyen aktív! Megnövekedett rostbevitel mellett fontos a mozgás.
-
A héjában van a vitamin, a rost meg főleg. A gyümölcsökben és zöldségekben található rostok nagy része a héjában található, így például az almát vagy körtét ne hámozza meg.
-
A teljes kiőrlésű gabonák sokkal több rostot tartalmaznak, mint a finomított kiőrlésű társaik.
-
Próbálja ki a növényi alapú fehérjéket. A bab, lencse, borsó és más növényi fehérjeforrások jellemzően magas a rosttartalmuk.
Végezetül
Nem egyszerű eligazodni az egészséges táplálkozás és megfelelő rostbevitel útvesztőjében, de nem is kell. Nem kell rástresszelnie és állandóan figyelnie a rostmennyiségre, mi segítünk Önnek, hogy napi egy kapszulával biztos legyen abban, hogy bélrendszere elegendő élelmi rost mennyiséghez jut.
Nézze meg a részleteket, hogy pontosan melyik az a táplálékkiegészítő, ami Önnek és egészségének a legjobb.