Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Bélflórakímélő nyári étrend

Bélflórakímélő nyári étrend

A nagy forróság extra terhet jelent a szervezetünk számára. Könnyebben elfáradunk, nehezebben tudunk pihenni, gyengébbnek érezhetjük magunkat. Hogy ezeket elkerülhessük, érdemes átalakítani étrendünket! A helyes étkezés sokat segíthet abban, hogy megőrizhessük energiánkat, egészségünket. Legújabb blogbejegyzésünkben összeszedtük, hogyan táplálkozzunk az év legmelegebb időszakában. 

A nyári étkezés szabályai

Sokan a magas hőmérsékletet okolják amiatt, ha kimerültebbnek, gyengébbnek érzik magukat. Ebben van némi igazság, de a tüneteket összességében a nem megfelelő táplálkozás okozza. Ebben az időszakban ugyanis emésztőrendszerünknek más étrendre van szüksége, mint az év többi részében. Mégis valahogy hajlamosak vagyunk erről elfelejtkezni. 

Van néhány általános érvényű szabály, amely a nyári étkezésre vonatkozik. Míg télen nagyobb kalóriabevitelre van szükségünk, nyáron kevesebb, és könnyebb ételeket érdemes fogyasztanunk. Akármennyire is vonzó, kerüljük tehát a nehéz, zsíros ételeket, inkább válasszunk könnyen emészthető fogásokat. 

Alapvetően is ajánlott, hogy többször együnk kisebb adagokat, de nyáron ez különösen igaz. Ha nem akarjuk leterhelni a szervezetünket, együnk feleakkora adagokat, és osszuk el az étkezést napi 4-6 alkalomra!

Ha a nap legforróbb óráiban nem kívánjuk az ételt, azzal sincs semmi gond! Vegyünk magunkhoz némi hideg levest, esetleg egy kis gyümölcsöt, zöldséget, és persze rengeteg folyadékot.

Bár nyáron sokak kedvence a fagylalt, próbáljuk meg mértékkel fogyasztani, vagy az egészségesebb, gyümölcsös verziókat előnyben részesíteni! 

Így kíméld a bélflórádat!

Nyáron különösen kellemetlenek az emésztési panaszok. Hogy elkerülhessük ezeket, fordítsunk több figyelmet bélflóránk egészségének megőrzésére! Bizonyos ételek természetes módon támogatják a bélbaktériumok helyes egyensúlyának megőrzését, így táplálkozásunkkal máris sokat tehetünk a normál emésztés elősegítéséért.

A rostban, vitaminban és ásványi anyagban gazdag gyümölcsök és zöldségek egész évben hozzájárulnak a bélflóra állapotának karbantartásához. A nyári hónapokban érdemes ezeket minél változatosabban fogyasztani. És persze lehetőleg nyersen!

Az élőflórás joghurtok, a kefír és az egyéb tejtermékek nagy mennyiségben tartalmaznak probiotikumokat, amelyre szükségünk van a bélrendszer normál működéséhez. Egy forró nyári napon erősen ajánlottak! 

A vörös húsok könnyedén felboríthatják a bélflóra egyensúlyát, emiatt ebben az időszakban különösen érdemes ezeket kerülni. Válasszunk inkább fehér húsokat, szárnyasokat vagy halféléket! 

A nagy forróságban hajlamosak vagyunk a főétkezések helyett egész nap csipegetni. Ha nassolnivalót választunk, akkor viszont kerüljük az egészségtelen változatokat, és inkább olajos magvakat rágcsáljunk.

Könnyítsd meg az emésztést!

Az emésztési panaszok meg tudják keseríteni a hétköznapokat, de nyáron még kellemetlenebbek tudnak lenni. Néhány egyszerű tippel segíthetünk emésztőrendszerünknek, hogy könnyebben tudja végezni feladatát! 

  • Mindig figyeld a tested jelzéseit! Hiába van ebédidő, ha egy kicsit sem vagy éhes, ne próbálj meg letuszkolni egy adag ételt a torkodon! Szervezetünk okos gépezet, pontosan jelzi, hogy mikor mire van szüksége. Inkább igyál helyette egy nagy pohár vizet!
  • Nyáron nem szívesen töltjük az időnket a konyhában, ezért nagyobb a csábítás a feldolgozott, félkész-vagy készételek felé. Ilyenkor sem jó ötlet fogyasztani őket, hiszen a különböző adalékanyagok emésztési panaszokat okozhatnak. 
  • Az utazások, az idegen ételek fogyasztása könnyedén felboríthatják a bélflóra természetes egyensúlyát. Ha tehát nyaralni készülünk, ne hagyjuk otthon a probiotikumokat! Ezek segíthetnek megőrizni az egyensúlyt, így elkerülhetjük az emésztési panaszokat. 

Ints búcsút az emésztési panaszoknak

A bélflóra károsodása nemcsak a táplálék emésztését nehezíti meg. A számunkra hasznos anyagok, vitaminok felszívódását is megnehezíti, sőt gyulladásos folyamatokat indíthatnak be a szervezetben. Az étkezés utáni puffadás, görcsök, és fájdalom pedig rendkívül megnehezíti a hétköznapokat.   

Sajnos az emésztési panaszok nem tűnnek el maguktól. Ezért minden egyes nap tennünk kell! 

Kattints a linkre, és tudd meg, nekünk mi segített!