Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Cukor: Édes élvezet, keserű nyűg?

Cukor: Édes élvezet, keserű nyűg?

Édesszájú vagy? Egyetértesz azzal, hogy az étkezés elmaradhatatlan része a desszert? Elképzelhetetlennek tűnik egy olyan nap, amikor kimarad a csokoládé, a sütemény, a fagylalt? Ajaj, akkor lehetséges, hogy bélflórád nagy slamasztikában van! És a még rosszabb hír: Sajnos a cukorbetegek sem dőlhetnek hátra, az édesítőszerek ugyanis szintén kinyírhatják a hasznos bélbaktériumokat!  De mi a teendő ilyenkor? Nos, ebben a cikkben összeszedtünk néhány hasznos gondolatot:

Sok cukor, kevés jó bélbaci? 

 

A túlzásba vitt cukorfogyasztás káros hatásait senkinek sem kell bemutatni. Cukorbetegséghez, elhízáshoz vezethet, növeli a szívinfarktus és rák kialakulásának kockázatát, valamint emésztőrendszeri zavarokat okozhat. De bélflóránkat sem kíméli!

Kutatások már rámutattak arra, hogy a túl nagy mennyiségű cukor hatására csökken a bélnyálkahártya vastagsága, ezzel növekedik a bél áteresztőképessége. Így remek lehetőséget biztosítunk a káros baktériumoknak ahhoz, hogy nyugodtan szaporodhassanak, nagymértékben kiszorítva bélrendszerből a hasznos bacikat. 

Innen már nincs messze a bélgyulladás, vagy a gyógyíthatatlan Crohn-betegség sem. De ez még nem minden: ott vannak a daganatos megbetegedések, az inzulinrezisztencia, az immunrendszer legyengülése…

Ha valaki szeretne megszabadulni a pluszkilóktól, akkor is ajánlott elhagyni a magas cukortartalmú élelmiszereket, hiszen a cukor hatására megsokasodott káros baktériumok arra ösztönzik a szervezetet, hogy még több édességet vegyen magához. Ezáltal létrejön egy olyan ördögi kör, amiből nehéz kitörni. 

De a cukorbetegek sem lehetnek nyugodtak!

 

Az édesítőszerek átka

 

A diabéteszben szenvedők, diétázok számára az édesítőszer egy remek cukorpótló alternatívának tűnik. Ugyanakkor a kutatók nem tudnak elmenni a káros hatásai mellett. Számtalan kísérlet és tanulmány született már arról, hosszú távon hogyan tehetik tönkre a szervezetet. 

Egy érdekes kutatás során egy izraeli egyetem mikrobiológus professzora azt vizsgálta, hogy az édesítőszerek milyen hatással vannak a bélrendszer baktériumaira. A vizsgálatok során a legnépszerűbb édesítőket, többek közt az aszpartámot, szukralózt, szacharint vették górcső alá. 

A kutatás végére kiderült, hogy egyértelműen a szacharin okozza a legtöbb kárt az érzékeny bélbaktériumokban, de a többi fajta sem ártatlan. Bár ezek kis mennyiségben nem váltanak ki komoly panaszokat, rendszeres, hosszú távú fogyasztás esetén kimutathatják a foguk fehérjét.

Mi a teendő akkor, ha nagy mennyiségben fogyasztod hosszú évek óta?

 

Hozd helyre a bakit!

 

Amennyiben túl sok cukrot vagy édesítőszert jutott a szervezetedbe az elmúlt időszakban, előfordulhat, hogy bélflórád szorult helyzetben van. Könyörülj meg rajta, és segítsd a regenerálódását!

  • Az első lépés, hogy minimalizáld ezeknek az élelmiszereknek a fogyasztását! Bár nehéz búcsút inteni az édes ízeknek, a szervezet meghálálja majd. Nem kell teljesen kizárni őket az étrendedből, de fő a mértékletesség. 
  • Ha rád tör a nassolnivaló, akkor fogyassz gyümölcsöket! A természetes gyümölcscukor a szervezet számára könnyen lebontható, a vitaminok és ásványi anyagok pedig erősítik az immunrendszert is. 
  • A bélflórád helyreállítása érdekében fogyassz probiotikus ételeket, mint például savanyú káposztát, élőflórás joghurtot! 
  • Étrendkiegészítők szedésével is tehetsz azért, hogy a bélbaktériumok aránya mielőbb helyreálljon. 

 

Ezt tedd bélflórád egészségéért

 

A cukor és a mesterséges édesítőszerek rendkívüli módon megterhelik a szervezet működését, rendszeres fogyasztásuk esetén pedig le kell mondanunk az egészségről is. 

Ha szeretnéd megállítani a negatív következményeket, akkor idejében lépned kell hasznos bélbaktériumaid visszanyerése érdekében. 

Nézd meg, hogy mi segíthet! (Kattints a gombra!)