Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Cukorbetegség és a bél egészsége

Cukorbetegség és a bél egészsége
Mi a cukorbetegség? A cukorbetegség akkor fordul elő, ha a hasnyálmirigy nem tud elegendő inzulint termelni – ez az a hormon, amely a glükózt a sejtjeinkbe szállítja –, hogy lépést tudjon tartani a vérben lévő magas glükóz mennyiséggel.

A hólyaghurut kialakulásáról tudni kell, hogy a baktérium a végbél környékéről a húgycsőbe jut, majd a hólyagba kerül, és itt kezd el szaporodni gyulladást okozva. A betegség leginkább a nőket érinti, aminek egyszerű oka, hogy a nőknél a végbélnyílás és a húgycső külső nyílása meglehetősen közel van egymáshoz, így a  baktériumok könnyen átvándorolhatnak egyik helyről a másikra.  

 

A cukorbetegség olyan tünetekkel jár, mint:

  • Gyakori vizelési inger, különösen éjszaka.
  • Túlzott éhség és szomjúság.
  • Homályos látás.
  • Fáradtság.
  • Gyakori fertőzések.
  • Száraz bőr.
  • Zsibbadt/bizsergő kezek és lábak. 

Milyen tényezők vezetnek a cukorbetegséghez?

A cukorbetegségnek két típusa van, az 1-es és a 2-es. Az 1-es típusú cukorbetegség egy kicsit súlyosabb természetű, és kevesebbet tudunk arról, hogy pontosan mi okozza. A 2-es típusú cukorbetegségről világos képünk van, ami egy olyan betegség, amelyet a helytelen táplálkozás és életmódbeli szokások, valamint valószínűleg valamilyen genetikai és környezeti tényező okoz.

Hogyan kerül képbe a mikrobiom és a bélrendszer?

A kutatások azt mutatják, hogy a cukorbetegeknél alacsonyabb a butirát-termelő baktériumok szintje. A butirát egy posztbiotikus rövid láncú zsírsav, amely támogatja az egészséges glükóz szintet, az egészséges gyulladásos választ, és segít megőrizni a mikrobiom egyensúlyát. Ezeknek a baktériumoknak az alacsonyabb szintje valószínűleg a rostban gazdag gyümölcsök, zöldségek és prebiotikumok csekély fogyasztásának köszönhető, amik viszont táplálják ezeket a baktériumokat, mellyel hozzájárulnak az egészséges és optimális működésű bélrendszerhez. 

Ezen egészséges probiotikumok és az általuk létrehozott posztbiotikumok nélkül a kórokozók, például a candida és a paraziták átvehetik az uralmat a belekben, gyulladást és emésztési problémát okozva. Ha a szervezet gyulladt, számos állapot alakulhat ki a hangulati zavaroktól az inzulinrezisztenciáig, ami cukorbetegséghez vezet.

A cukorbetegség támogatása a bélrendszeren keresztül

Miután megállapították, hogy a bélflóra egészsége szorosan összefügg a cukorbetegség egészségi állapotával, a következő kérdés az: hogyan tudjuk támogatni? Szerencsére a cukorbetegek többféleképpen is javíthatják bélrendszerünket, kezdve a diétával, vagy a probiotikumokkal. 

Probiotikumok és cukorbetegség

A probiotikumok már évek óta az alternatív egészségügyi világ sztárjai, és szerepük a cukorbetegség kezelésében is egyre népszerűbb. Bizonyítottan csökkentik az éhomi vércukorszintet és az inzulinszintet. Az étrend és az életmód megváltoztatása mellett a probiotikum-kiegészítés értékes eszköz lehet a cukorbetegség kezelésében, de nem ez az egyetlen, ami hozzájárulhat a bélflóra optimális működésénének visszaállítására.  

A cukorbeteg bélrendszer ápolása

Úgy tűnik, minél többet tudunk a bélrendszer egészségéről, annál világosabbá válik, hogy az egészséges bélkörnyezet számos különböző állapot, köztük a cukorbetegség javításának is szerves részét képezi. Ilyenformán a mikrobiom egészségét befolyásolja az étrend, és annak összetétele az egészségügyi következmények kockázatát. 

A kevésbé egészséges ételek, mint a tejdesszertek, egészségtelen húsok, feldolgozott élelmiszerek, támogatják azokat a bélfajokat, amelyek a vércukorszint, a koleszterin és a gyulladás mértékéhez kapcsolódnak. Ezek pedig egyöntetűen összefüggésbe hozhatók a szívbetegségek, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség magasabb kockázatával. 

Ezzel szemben a változatosabb bélflóra az egészséges táplálkozáshoz (rostdús zöldségekhez, egészséges állati eredetű ételekhez, például halhoz és tojáshoz) kapcsolható, ami egyet jelent a krónikus betegségek alacsonyabb kockázatával.  

Mit jelent mindez? 

Először is a feldolgozatlan növényi élelmiszerek – gyümölcsök, zöldségek, diófélék, magvak és teljes kiőrlésű gabonák – fogyasztása lehetővé teszi a bélflóra egészséges fejlődését. Egyes állati eredetű élelmiszerek, például hal és tojás szintén kedvezőek. 

A vörös hús, a szalonna, tejtermékek és a feldolgozott élelmiszerek (növényi élelmiszerek, például szószok, gyümölcslevek vagy cukorral édesített italok és desszertek) kerülése megakadályozza, hogy a kevésbé egészséges bélfajok megtelepedjenek.

A minimálisan feldolgozott növényi élelmiszerek előtérbe helyezése lehetővé teszi a bél mikrobiomjának fejlődését, védelmet nyújtva olyan krónikus betegségek ellen, mint például a szívbetegség, a cukorbetegség, az anyagcsere-betegség és az elhízás, vagy csökkenti azok kockázatát.

Levesszük a válláról a terhet, hogy az egészséges bélflóra, és az ebből fakadó kockázatok miatt ne kelljen aggódni. Olvasson tovább, és tekintse meg, hogy napi egy kapszulával hogyan tudja fenntartani bélflórája egyensúlyát.