Hogyan lehet felismerni, ha baj van? Mikor kell komolyan venni a panaszokat? Blogbejegyzésünkben mindenre választ kapsz!
Egy furcsa nevű baktérium
Életünk során rengetegféle baktériummal találkozhatunk. Ezek egyike a clostridium difficile nevű baktérium, amely természetes módon megtalálható a minket körülvevő tárgyakon: például a kapaszkodókon, kilincseken, telefonokon. Épp ezért nincs nehéz dolga, hogy bekerüljön az emberi szervezetbe. Akár egy kézfogással is továbbadható, de mivel rendkívül ellenálló, akár a légkörben terjedve is elkaphatjuk.
Ijesztő neve ellenére nem kell tőle tartanunk. Egy egészséges ember testébe kerülve nem okoz panaszokat, 100-ból átlagosan 5 ember szervezetében található meg, anélkül, hogy tudnának róla.
A lappangási ideje változó, egy naptól akár két hónapig is terjedhet. Ha mégis tüneteket okoz, akkor a hasmenésről, puffadásról, hasfájásról, hányingerről, étvágytalanságról vagy ritkábban lázról ismerhetjük fel.
De persze túlzás lenne azt állítani, hogy teljesen veszélytelen…
Mikor veszélyes?
Mikor veszélyes?
Bizonyos helyzetekben sajnos ez a baktérium is komoly problémákat okozhat. Ha idős embereknél, legyengült szervezetben jelenik meg, ha a beteg súlyos alapbetegséggel küzd, ha műtéten esett át, ha rendszeres antibiotikum-kúrára szorul, akkor sokkal súlyosabb panaszokat okozhat.
Amennyiben a bélflóra egyensúlya felborult, ez a baktérium a szervezetbe jutva könnyedén elszaporodhat. Az általa termelt méreganyag károsíthatja a bélnyálkahártyát, amely gyulladásos folyamatot idéz elő.
Mivel a hasmenés folyadékot és sót von el a szervezettől, nem megfelelő pótlás esetén a kiszáradás veszélye fenyegeti a betegeket.
Sajnos azonban itt még nem ér véget a lista. A beteg hasfalában felgyülemhet a víz, amely a bélben egyfajta gátat alakít ki, de akár áteresztővé is teheti a beleket. Ritkán, de hasi tályog, ízületi gyulladás vagy vérmérgezés kialakulásához vezethet.
Viszonylag gyakran fordul elő, hogy a beteg visszafertőződik, különösen legyengült szervezet esetén ez pedig akár halálhoz is vezethet.
A kulcs: az egészség megőrzése!
Így előzd meg a bajt
Természetesen a clostridium difficile baktériumot nem tudjuk 100%-osan elkerülni, de néhány tipp betartásával megelőzhetjük a komoly problémák kialakulását:
- A baktérium ellen az egyik leghatásosabb fegyver a megelőzés. Mivel egészséges szervezet számára nem jelent komoly veszélyt, ezért figyeljünk a bélflóra egyensúlyának fenntartására, és az immunrendszer egészségének védelmére!
- Csak orvos tanácsára vágjunk bele egy-egy antibiotikum kúrába, ha ugyanis túlzásba visszük ezt a gyógyszert, az jelentősen károsíthatja a bélflórát.
- Figyeljünk az étkezésre, és tartsuk be az alapvető higiéniai szabályokat! Mindent alaposan mossunk meg, a húsokat elegendő ideig süssük, hogy elpusztuljanak bennünk a baktériumok, a lejárt élelmiszereket pedig ne fogyasszuk el! Ügyeljünk a konyha tisztaságára, és étkezés előtt mossunk kezet!
- Ha hasmenést, étvágytalanságot, hányingert tapasztaljunk, akkor gondoskodunk a megfelelő folyadékutánpótlásról!
- A betegség ideje alatt ne terheljük az emésztőrendszert nehéz, zsíros ételekkel, helyette könnyű és változatos étrendet kövessünk!
- A hasmenésgátló készítmények használata ebben az esetben nem ajánlott, hiszen így a baktérium nem tud távozni a testből, emiatt további károkat okozhat.
- Ha a tünetek nem gyengülnek 48 órán belül, forduljunk orvoshoz!
Ne hagyd, hogy kínozzon!
Az ártatlannak tűnő baktériumok csak addig maradnak veszélytelenek, amíg egészségünk rendben van. Ha viszont felborult a bélflóránk egyensúlya, akkor a semmiből csaphatnak le ránk, ez pedig komoly következményekkel járhat.
Ne hagyj esélyt nekik! Cselezd ki a káros bacikat, és védd meg egészségedet!
Kattints a linkre és válaszd ki a neked leginkább tetsző módszert!
A bélflóra károsodása számos problémához vezethet, ha azonban gondoskodsz az egészségéről, akkor megszabadulhatsz az egészségügyi problémák jelentős részétől!
Kattints a megfelelő ikonra, és olvasd el!