Egy misztikus betegség, az IBS
Az irritábilis bél szindróma korunk egyik népbetegsége. Mivel viszonylag kevés ideje ismeri az orvostudomány, ezért a betegség pontos, kiváltó okai még nem ismertek. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy az orvosok nem gyanakodnak bizonyos tényezőkre!
Az egyik ilyen a bélflóra állapota. A Bécsi Orvosi Egyetem és a Bécsi Egyetem kutatói egy érdekes vizsgálat során IBS-el küzdő betegeket vizsgáltak. Bár nem gondolták volna, egy nagyon érdekes összefüggést találtak a betegség, illetve a betegek bélrendszere között!
Az irritábilis bél szindrómában szenvedők beleiben ugyanis ún. biofilmeket találtak, amelyek a mikroorganizmusok egy felületen összetapadt, egybefüggő bevonatot képező sejtjei. Ezek általában akkor alakulnak ki, ha a bélrendszerben található baktériumok nincsenek egyensúlyban, vagy ha valaki nagy mennyiségben szed gyógyszert.
Bár a betegséget még egyértelműen kutatni kell a következő évtizedekben, azt azért elmondhatjuk, hogy a bélflóra rossz állapota nagy eséllyel szerepet játszik a kialakulásában!
Mikor kezdj el gyanakodni?
Mikor kezdj el gyanakodni?
Az irritábilis szindróma számtalan kellemetlen tünettel jár kéz a kézben.
Az egyik legjellegzetesebb tünet a puffadás, de ezek mellett gyakran jelentkezik még gyomorgörcs, fájdalom, teltségérzet, székrekedés, hasmenés, fokozott bélgáz-képződés. A betegek egy jelentős része gyomorégést, testsúly problémákat, fejfájást és hátfájást is szokott tapasztalni.
Sajnos ezek a kellemetlen tünetek minden egyes nap megkeserítik a páciens életét, amelynek következtében könnyedén levertté, nyugtalanná válhat. Nem ritkán alakul ki szorongás, depresszió, alvászavar is a betegeknél.
A tudomány mai állása szerint a betegség nem gyógyítható. Bár a tünetek bizonyos mértékig enyhíthetőek, előfordulhat, hogy akár életünk végéig is együtt kell élnünk ezekkel a panaszokkal.
A legtöbb, amit tehetünk, az a megelőzés!
Hogyan előzheted meg?
Mivel sajnos a gyógyíthatatlan betegségek közé tartozik, ezért érdemes kiemelt figyelmet szentelni annak, hogy megelőzzük az IBS kialakulását. Ennek alapvető feltétele a bélflóra egészsége. Mit tehetünk ezért?
- A bélflóra egyensúlyának egyik legnagyobb ellensége az egészségtelen, rendszertelen táplálkozás. Ha nagy mennyiségben fogyasztunk magas zsír-, cukor- és sótartalmú élelmiszereket, kerüljük a friss zöldségeket és gyümölcsöket, túlzásba visszük a vörös húsok szerepét étrendünkben, akkor nagy eséllyel bélflóránk most nincs túl jó állapotban.
- Vannak bizonyos betegségek, amikor elkerülhetetlen az antibiotikum használata. Ám sokan nem tudják, hogy az antibiotikum is hozzájárulhat a bélflóra egyensúlyának felborulásához. Ezért a kúra ideje alatt és utána is gondoskodjunk a jó bélbacik pótlásáról!
- A túlzásba vitt kávé-és alkoholfogyasztás, illetve a dohányzás károsítják a bélbaktériumok természetes összetételét. Itt az ideje, hogy búcsút mondjunk ezeknek!
- A bélflóráról nem csak akkor kell gondoskodni, ha már megvan a baj. Ha rendszeresen támogatjuk étrendkiegészítőkkel, illetve probiotikumot és prebiotikumot tartalmazó élelmiszerekel, megelőzhetjük a rossz bacik elszaporodását, ezáltal a betegségek megjelenését.
Állítsd helyre bélflórád egyensúlyát!
Tévhit, hogy a bélflóra egyensúlyának felborulása csak emésztőrendszeri problémákat okozhat. Sajnos mindenkit el kell keserítenünk: ugyanúgy felelős lehet a mentális problémákért, az immunrendszer legyengüléséért, a túlsúly kialakulásáért, a cukorbetegség megjelenéséért, illetve még egy sor másik betegségért!
Ahhoz, hogy megvédjük egészségünket, elengedhetetlen tehát a bélflóra egyensúlyának megőrzése! De vajon mit tehetsz ezért? Kattints a linkre, és tudd meg, nekünk milyen módszer vált be!
Kattints a megfelelő ikonra, és olvasd el!