Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Nyugati étrenden él? Valószínűleg igen, csak nem tud róla

Nyugati étrenden él? Valószínűleg igen, csak nem tud róla
Vajon miért van, hogy valaki kifejezetten kövéren, fájdalom nélkül lépcsőzik, mások pedig kevés túlsúllyal a kínok-kínját élik át mozgás közben? Mitől fájnak az ízületek? Egy érdekes kutatás meghökkentő tapasztalatai:

Önnel is  előfordul, hogy nincs ideje normális ételt enni, és csak összedob valamilyen gyors, mirelit kaját? Vagy csak szereti a hagyományos, magyar ételeket? Így, vagy úgy, de sokszor fogyaszt olyan ennivalót, mely tele van cukorral, zsírral vagy sóval? Akkor valószínűleg Ön is nyugati étrenden él! De miről is szól ez a diéta, és miért olyan veszélyes egészségünkre nézve?

Mi is az a nyugati étrend?

 

Már általános iskola negyedik osztályában megtanuljuk, hogy minimum 3-szor kell egy nap zöldséget és gyümölcsöt enni, hogy a csirke egészségesebb, mint a disznóhús, és hogy nem szabad sok cukrot és fehér kenyeret enni. Mégis, ahogy felnövünk, mintha elfelejtődnének ezek a szabályok. Mindenhova rohanunk, nincs időnk arra, hogy egészséges ebédet vagy vacsorát készítsünk.

A nyugati étrend a 21. század egyik civilizációs betegsége, mely manapság normálisnak tűnik, de egyáltalán nem az: hosszú távon komoly egészségügyi problémákat okozhat.

 

Ön így étkezik? Akkor nyugati étrenden él!

 

  • Rendszeresen fogyaszt magas cukortartalmú ételeket
  • Rendszeresen fogyaszt magas transzzsír tartalmú ételeket (pl. mirelit ételek, bő olajban sült ételek, vaj)
  • Jellemzően vörös húst fogyaszt fehér helyett
  • Túl sok finomított, fehér lisztes terméket eszik teljes kiőrlésű gabona helyett
  • Az Ön által fogyasztott ételek túl sok sót tartalmaznak
  • Ritkán eszik gyümölcsöt és zöldséget

 

Milyen hatással van ez a bélflórára?

 

A modern nyugati étrend sokkal kevésbé kedvező a baktériumoknak, mint a korábbi, vagy a keleti, zöldségalapú étrendek. Éppen ezért a mai ember is kevesebb hasznos bélbaktériummal rendelkezik, mint őseink.

Dr Gueso András arra figyelmeztet, hogy az étrend veszélyezteti a vastagbélben élő, természetes és egészségünkhöz szükséges baktériumokat. Ennek oka, hogy a szénhidrát már a vékonybélben felszívódik, így a vastagbél nem kap annyi hasznosítható ásványi anyagot és vitamint, melyre szüksége lenne. Ennek következményeképpen változik a bélflóránkban élő baktériumok száma és aránya, ez pedig befolyásolja immunrendszerünket, a szervezetünkben lévő gyulladásokat és a lelki állapotunkat.

Arról nem is beszélve, hogy a mai 50-60 éves korosztály még a természetes, adalékanyag- és tartósítószer mentes élelmiszerekhez volt szokva, így az új, csomagolt élelmiszerek összetevőit szervezetük nem képes feldolgozni.

 

Miért veszélyes?

 

Ez a fajta táplálkozás minden nap mérgezi a szervezetünkre. Milyen betegségekhez vezethet a nyugati étrend?

  • Cukorbetegség
  • Elhízás
  • Ételintoleranciák
  • Szív-és érrendszeri betegségek
  • Bélproblémák
  • Pajzsmirigyproblémák
  • Alzheimer kór
  • Daganatos betegségek

 

És a lista még közel sem teljes...

 

Mi a megoldás?

 

A táplálkozási szokások megváltoztatásával máris sokat tehetünk egészségünkért. Erre jó alternatíva lehet a mediterrán étrend melynek alapja a zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék, halak és szárnyasok, mely kutatások szerint csökkenti a felsorolt betegségek kockázatát.

Másrészt rendkívül fontos, hogy szegény megviselt bélflóránkat is megpróbáljuk helyreállítani. Ha szeretne róla megfelelően gondoskodni, akkor például jó megoldás, ha étkezéseidbe rendszeresen beiktatod a probiotikus élelmiszereket, mint például a kovászos uborkát vagy savanyú káposztát.

Ugye, láttál már a tévében, élőflórás joghurt reklámot? Vagy olyan hirdetést, ahol probiotikumot kínálnak? Akkor már te is tisztában vagy azzal, hogy a bélflórád helyreállítása létfontosságú az egészséged szempontjából.

A szakemberek szerint, az egészségügyi problémáink több mint 60%-ától megszabadulhatnánk, ha sikerülne helyreállítani a bélflóránkat. Azt is tudjuk, hogy a bélflóra egyensúlyának helyreállításának érdekében, a legfontosabb teendő, a probiotikus baktériumok pótlása.

Hogyan tudjuk ezt megtenni? Íme egy kis segítség az összehasonlításhoz: