Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
hu

Táplálkozási bakik, amelyek hazavágják a bélflórát

Táplálkozási bakik, amelyek hazavágják a bélflórát

Talán sosem volt még könnyebb egészséges élelmiszerhez jutni, mint napjainkban. Mégis, valahogy sokan még mindig az egészségtelen ételeket választják. Hiába ismerik a helyes étrend alapvető szabályait, képtelenek azokat követni. Ezt az egyik legérzékenyebb szervünk, a bélflóra sínyli meg. Legújabb blogbejegyzésünkben összeszedtük, hogy milyen táplálkozási szokásoktól érdemes megszabadulnunk annak érdekében, hogy megvédhessük bélflóránk baktériumainak egyensúlyát. 

Magas cukor-és zsírtartalmú élelmiszerek

A mai kor embere jellemzően a nyugati étrendet követi. Ez azt jelenti, hogy túl magas cukor-és zsírtartalmú diétát folytatunk. Ezek a bélflóra legnagyobb ellenségei!

Kutatók már megfigyelték, hogy a magas cukor-és zsírtartalmú élelmiszerek fogyasztása hosszú távon bélflóra-károsító hatással bír. Már néhány hét egészségtelen táplálkozás után eltolódott a bélflóra természetes egyensúlya, azaz elszaporodtak a káros bacik, míg háttérbe szorultak a jótékony baktériumok. Ez olyan súlyos betegségekhez vezethet hosszú távon, mint a bélgyulladás, a Crohn-betegség, vagy az irritábilis bél szindróma (IBS).

Ha többségében édesítőszert fogyasztasz, akkor sem dőlhetsz nyugodtan hátra. Sajnos ezek közül bizonyos típusok még veszélyesebbek lehetnek a bélflórára, mint maga a cukor. 

Habár az édes ízeket a többség kedveli, érdemes minél többször lemondani erről. Bélflóránk meghálálja majd! 

Adalékanyagokban gazdag ételek

Sajnos ételeink egy része bővelkedik a különböző adalékanyagokban, különösen a félkész-vagy készételeket. Bár fontos szerepük van például az élelmiszer minőségének hosszabb megőrzésében, rendszeres fogyasztásuk rövid időn belül képes felborítani a mikrobiom egyensúlyát. 

Vásárlás előtt épp ezért mindig ellenőrizzük a termékek összetevőit, és ha úgy látjuk, hogy túl sok mesterséges anyagot tartalmaznak, inkább hagyjuk ezeket a boltok polcain! Ha tehetjük, készítsük el az ételeinket házilag, így biztosan tudni fogjuk, hogy mi kerül a tányérunkra. 

Rostban szegény étrend

A rost az egészséges táplálkozás alapja. Hozzájárul a normál bélműködés fenntartásához, segíti az emésztési panaszok elkerülését és a puffadás, gyomorgörcs, székrekedés megelőzését. Segít fenntartani a normál testsúlyt, mivel a rostok hosszabb ideig biztosítják a teltségérzetet. A cukorbetegség kockázatát is csökkenti, hiszen a vércukrot normál szinten tartja. 

A rostszegény táplálkozás rossz hatással van a bélflórára. A káros baktériumok elszaporodásával gyulladáskeltő anyagok termelődnek a szervezetben, amelyek komoly betegségek kiváltó okai lehetnek, mint például a bél daganatos megbetegedése, a reflux, az aranyér betegség. 

Kulcsfontosságú tehát, hogy megfelelő figyelmet szenteljük az elegendő mennyiségű rostbevitelnek. Ezeket gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék formájában juttathatjuk be a testünkbe. Azonban ne essünk át a ló túloldalára, hiszen a túl sok rost fogyasztása sem túl egészséges! 

Nem viszünk be elég probiotikumot és prebiotikumot

A probiotikumok és prebiotikumok a bélflóra jó barátai, olyan jótékony baktériumok, amelyek hozzájárulnak a természetes egyensúly fenntartásához. Ha ezekből nem juttatunk be elég mennyiséget a szervezetünkbe, akkor annak bélflóránk láthatja kárát!

A probiotikumok a jó emésztéshez, az erős immunrendszerhez és a káros bacikkal szembeni védelemhez járulnak hozzá. Probiotikus élelmiszerek formájában juttathatjuk be a szervezetbe (ilyen például a savanyú káposzta, az élőflórás joghurt, a kovászos uborka, vagy a különböző sajtok), de akár étrendkiegészítőket is választhatunk. 

A prebiotikumok a bélflóra hasznos baktériumainak szolgálnak táplálékul, így szintén elengedhetetlenek a szervezet normál működéséhez. Az étrendkiegészítők mellett például a bab, borsó, hagyma és káposztafélék tartalmazzák ezeket. 

Így állítsd helyre a bélflórádat

Egy vagy több táplálkozási bakit is elkövettél már a felsorolt listából? Ajaj, akkor bélflórád valószínűleg nincs túl jó állapotban! Ha még nem is tapasztalsz különös tüneteket, az egyensúly már felborulhatott, és csak idő kérdése, mikor válik ez súlyosabb problémává. A bélflóra egyensúlyának visszaállításával viszont visszafordíthatod a folyamatot!

Mit tehetsz ennek érdekében? Kattints a linkre, és nézd meg, nekünk mi vált be!